Polacy zdobyli 4. miejsce w prestiżowym konkursie na budowę bazy na Księżycu [ZDJĘCIA]

To niesamowite, jak projekty kosmicznych obiektów przyszłości od polskich studentów cieszą się ogromną popularnością i są doceniane na całym świecie. Pierwsze pozaziemskiej kolonie powstaną na projektach Polaków?

Polacy zdobyli 4. miejsce w prestiżowym konkursie na budowę bazy na Księżycu [ZDJĘCIA]
Polacy zdobyli 4. miejsce w prestiżowym konkursie na budowę bazy na Księżycu [ZDJĘCIA]Geekweek

Dwa lata temu projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome od Innspace z Wrocławia został wyróżniony w słynnym konkursie First Colony on Mars w USA () oraz zdobył tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach (). Studenci w składzie: Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Justyna Pelc, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała przedstawili koncepcję, która wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki i naturalne warunki panujące na Marsie.

Teraz dochodzą do nas wspaniałe wieści o zajęciu wysokiej 4. pozycji w innym prestiżowym konkursie, a mianowicie Moon Base Design, który dotyczy budowy bazy na naturalnym satelicie naszej planety. Zespół Innspace postanowił postawić na dobrodziejstwa płynące z druku 3D i na jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń funkcjonujących na naszej planecie, czyli algi morskie.

Projekt zakłada szybką budowę bazy jeszcze w tej dekadzie. Ma ona pomieścić 2-3 załogi astronautów i wykorzystać naturalne zasoby Księżyca oraz technologie dostarczone z Ziemi. Pierwszy księżycowy habitat miałby powstać wewnątrz krateru Shackletona, w którym jakiś czas temu odkryto lód wodny. Dzięki niemu będzie można pozyskać wodę, tlen oraz paliwo na potrzeby zasilania urządzeń.

Baza Xors ma składać się z 4 modułów. Tutaj inspiracją dla projektantów były dmuchane moduły dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od firmy Bigelow Aerospace. Każdy z segmentów będzie pokryty księżycowym regolitem. Ma on zapewnić wnętrzu ochronę przed promieniowaniem i różnicami temperatury.

Co ciekawe, Polacy w składzie: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński, postanowili wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w algach, cyjanobakteriach czy mikroglonach. Całe kolonie mikroorganizmów będą pełniły funkcję produkcji tlenu i przetwarzania odchodów na nawozy dla kosmicznych ogródków.

Ważnym elementem systemów podtrzymywania życia są algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Mikrogolony mają też posłużyć jako element wyposażenia modułów mieszkalnych. Kontakt z ziemską przyrodą ma kojąco wpływać na codzienne życie poza Ziemią.

Po wielu sukcesach w kosmicznych konkursach, zespół Innspace nie spoczął już na laurach. Polacy już są w trakcie zaawansowanych prac nad projektem pierwszej bazy na Wenus. Jako że na powierzchni tej planety panują ekstremalne warunki jak dla życia biologicznego, pierwsza baza ma powstać w atmosferze. Najnowsze badania tej planety pokazują, że w niektórych miejscach nie tylko panuje odpowiednie ciśnienie, ale również odpowiednie temperatury.

Źródło: GeekWeek.pl/Innspace/Hoya Lens Poland / Fot. Innspace/Hoya Lens Poland

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas