Polskie satelity zostaną posłane w kosmos z pokładu JumboJeta Virgin Orbit [FILM]

Jeszcze w tym roku zapowiada się bardzo ciekawe wydarzenie związane z przemysłem kosmicznym. Otóż dwa polskie satelity polecą w kosmos na rakiecie wystrzelonej z samolotu Virgin Orbit.

Polskie satelity zostaną posłane w kosmos z pokładu JumboJeta Virgin Orbit [FILM]
Polskie satelity zostaną posłane w kosmos z pokładu JumboJeta Virgin Orbit [FILM]Geekweek - import

Firma należąca do Richarda Bransona, szefa grupy Virgin, pomyślnie przetestowała swój innowacyjny pomysł na wynoszenie ładunków w kosmos za pomocą rakiety LauncherOne z pokładu Boeinga 747-800 o nazwie Cosmic Girl. Nadszedł zatem najwyższy czas na wykorzystanie tej technologii i taniego, szybkiego, skutecznego i bezpiecznego rozwoju instalacji kosmicznych na ziemskiej orbicie, a później na Księżycu i Marsie.

Nowatorskim rozwiązaniem zainteresowała się polska firma SatRevolution, która prężnie rozwija się w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego. Firma podpisała kontrakt z Virgin Orbit na wyniesienie w kosmos dwóch satelitów, a mianowicie Stork-4 i Stork-5 (Marta). Są one częścią liczącej 14 obiektów konstelacji.

SatRevolution informuje, że urządzenia elektrooptyczne będą wykonywać multispektralne obrazy i przesyłać dane średniej rozdzielczości dla klientów z branż rolniczej i energetycznej. „Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wystrzelić najnowocześniejsze satelity z naszymi przyjaciółmi z SatRevolution. Wrocławianie udowadniają, że rewolucja małych satelitów jest w pełnym rozkwicie” - informuje firma Virgin Orbit w oświadczeniu cytowanym przez portal Space24.

Rakieta LauncherOne napędzana jest dwoma silnikami, pojedynczym NewtonThree na pierwszym stopniu oraz pojedynczym NewtonFour na drugim stopniu. Oba silniki zasilane są ciekłym tlenem oraz naftą (RP-1). Nowoczesne rakiety będą mogły wynosić w kosmos niewielkie ładunki o masie do 225 kilogramów, ale to wystarczy, żeby umieścić na orbicie np. konstelację małych satelitów.

Virgin Orbit planuje pierwsze misje komercyjne już za kilka tygodni. Firma przewiduje ogromne zainteresowanie takim sposobem wynoszenia ładunków w kosmos. Do końca roku może odbyć się nawet 12 startów, a w 2022 roku aż 24. Przyspieszenie prac zespołu inżynierów Richarda Bransona nie powinno dziwić, ponieważ powstaje coraz to większa konkurencja w świecie prywatnego sektora przemysłu kosmicznego.

Podobne plany ma bowiem firma Stratolaunch, która pracuje nad projektem największego samolotu świata o tej samej nazwie. Maszyna zbudowana jest z dwóch zmodyfikowanych kadłubów Boeingów 747 i jej zadaniem będzie wynoszenie i wystrzeliwanie rakiet z ładunkami na ziemską orbitę. Firma przewiduje też budowę hipersonicznego pojazdu o nazwie Talon-A. Za jego pomocą będzie mogła realizować przedsięwzięcia związane z transportem towarów pomiędzy światowymi metropoliami.

Źródło: GeekWeek.pl//Virgin Orbit / Fot. Virgin Orbit

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas