SpaceX chce wykonać pierwszy lot rakiety SuperHeavy już w październiku [FILM]

Elon Musk przyspiesza prace związane z budową najpotężniejszego w historii ludzkości systemu transportu kosmicznego. Ma to związek z udanymi ostatnimi testami. Jesień zapowiada się wyśmienicie.

SpaceX chce wykonać pierwszy lot rakiety SuperHeavy już w październiku [FILM]
SpaceX chce wykonać pierwszy lot rakiety SuperHeavy już w październiku [FILM]Geekweek - import

Już w październiku bowiem mają odbyć się pierwsze testy boostera SuperHeavy. Pierwszy człon systemu ma napędzać statek Starship w początkowej fazie lotu. Chyba nie trzeba tutaj specjalnie zaznaczać, że będzie to gigantyczny element rakiety, przy którym człowiek wygląda jak mrówka. Będzie on ogromny nie tylko ze względu na potężne zbiorniki paliwa ale również na przestrzeń załadunkową dla Starship.

Obecnie w ośrodku testowym SpaceX w teksańskiej Boca Chica odbywają się eksperymenty z najnowszą wersją prototypu statku Starship, oznaczoną symbolami SN6. Musk zapowiedział, że kolejny skok ma nastąpić w ciągu najbliższych dni. Tym razem możemy spodziewać się lotu na wysokość kilku kilometrów.

Aktualnie prototyp Starship SN6 jest wyposażony w jeden silnik Raptor, ale niebawem będzie ich 3, a docelowo ma być ich 6. SuperHeavy będzie mieć ich znacznie więcej, bo aż 31. Statek ma mieć 50 metrów długości, tymczasem SuperHeavy aż 72 metry. W sumie cały system będzie miał długość 120 metrów. Z danych opublikowanych przez SpaceX, możemy dowiedzieć się, że system umożliwi wynoszenie na orbitę ponad 100-150 ton ładunku.

Firma Elona Muska zamierza odbyć pierwszy lot systemu SuperHeavy i Starship na ziemską orbitę w 2021 roku. Tymczasem pierwszy lot wokół Księżyca może nastąpić rok później. SpaceX nie sprecyzowało, kiedy chce dokonać lądowania na naturalnym satelicie naszej planety, ale eksperci uważają, że może mieć to miejsce w 2022 lub 2023 roku. Pierwszy lot na Marsa na pewno nie odbędzie się szybciej, niż w 2025 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas