Spędził 12 lat nad jednym zdjęciem Drogi Mlecznej. Szczegóły obrazu zapierają dech. Zobaczcie efekt [ZDJĘCIE]

JP Metsavainio przez 12 lat fotografował nocne niebo i spędził aż 1250 godzin nad uwiecznieniem niezliczonej ilości obiektów, które nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem na naszym niebie.

Spędził 12 lat nad jednym zdjęciem Drogi Mlecznej. Szczegóły obrazu zapierają dech. Zobaczcie efekt [ZDJĘCIE]
Spędził 12 lat nad jednym zdjęciem Drogi Mlecznej. Szczegóły obrazu zapierają dech. Zobaczcie efekt [ZDJĘCIE]Geekweek - import

Bardzo cierpliwy entuzjasta astrofotografii od 2009 roku do początku 2021 roku wykonał aż 234 zdjęcia szerokej panoramy nocnego nieba. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej szczegółowych panoram jakie kiedykolwiek wykonano z powierzchni naszej planety.

Metsavainio opublikował swoją mozaikę o rozdzielczości 7000 pikseli, jednak oryginalne dzieło ma aż 100 tysięcy pikseli. Tak ogromna rozdzielczość pozwala przyjrzeć się z bliska nawet najmniejszym i najdalszym obiektom znajdującym się w otchłani przestrzeni kosmicznej. Zdjęcie obejmuje 125 stopni nieba, od Byka do Łabędzia. Całkowity czas ekspozycji wynosi ponad 1250 godzin. Niektóre klatki mają dłuższy czas naświetlania niż inne.

Na opublikowanym obrazie możemy zobaczyć dziesiątki galaktyk i dziesiątki milionów gwiazd, a nawet gdzieś tam ukrywają się czarne dziury, wraz z tą, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. „Myślę, że jest to pierwsze zdjęcie ukazujące Drogę Mleczną w tej rozdzielczości i głębi we wszystkich trzech kanałach kolorów (Ha, S-II i O-III)” - powiedział Metsavainio serwisowi PetaPixel.

Metsavainio powiedział PetaPixel, że od 2014 roku korzystał ze starej lunety Meade LX200 GPS 12, astrocamu QHY9, Canona EF 200mm f / 1.8 i zestawu filtrów wąskopasmowych Baader. Po 2014 roku miał mocowanie paralaktyczne 10 mikronów 1000, kamerę astro Apogee Alta U16, aparat Tokina AT-X 200 mm f / 2.8 i zestaw filtrów wąskopasmowych Astrodon 50 mm. Wszystkie prace związane z mozaiką były wykonywane w programie Photoshop.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Metsavainio/PetaPixel

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas