Tak wygląda piękno południowego nieba z teleskopu do poszukiwań kosmitów

Teleskop TESS to najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenie stworzone przez ludzkość do poszukiwań obcych globów, na których mogą istnieć idealne warunki do rozkwitu życia, jakie znamy z Ziemi. Zobaczcie efekty jego pracy.

Tak wygląda piękno południowego nieba z teleskopu do poszukiwań kosmitów
Tak wygląda piękno południowego nieba z teleskopu do poszukiwań kosmitówGeekweek - import

Naukowcy z należącego do NASA ośrodka Goddard Space Flight Center w Greenbelt opublikowali jeden z najbardziej spektakularnych obrazów południowego nieba, jaki dotychczas było nam dane zobaczyć. To właśnie gdzieś tam znajduje się 29 tajemniczych egzoplanet i ponad 1000 na nie kandydatek. Obecnie dane z TESS są analizowane przez badaczy.

Opublikowany w Internecie obraz jest zlepkiem wszystkich sektorów obserwacyjnych. W sumie jest ich 13, a każdy z nich był wzięty pod lupę i obserwowany przez miesiąc przez cztery systemy wizyjne i 16 układów CCD zainstalowanych na pokładzie TESS. Urządzenie będzie dostarczać nam cennych informacji do czasu wyniesienia w kosmos długo oczekiwanego Kosmicznego Teleskopu Webba, który ma tam trafić w 2021 roku.

Co niezwykłe, instrument kosmiczny tylko w ciągu pierwszego roku swojej pracy wykonał grubo ponad 15 tysięcy zdjęć i przesłał na Ziemię aż 20 TB bardzo cennych danych, nie tylko na temat egzoplanet, ale również rozbłysków gwiazd neutronowych, eksplozji supernowych i przelotów komet. Niebawem TESS zajmie się obserwacją pozostałych części ziemskiego nieba.

Cały program zakłada, że urządzenie będzie bacznie obserwowało i badało 500 tysięcy gwiazd, które mogą posiadać układy planetarne. Poszukiwania będą prowadzone w odległości do 300 lat świetlnych od Słońca. TESS jest zdolny do badań aż 5 razy większej ilości gwiazd i planet od słynnego Kosmicznego Teleskopu Keppler, a w dodatku dostarczy astronomom aż 350 razy więcej od niego danych.

Tymczasem poświęćcie chwilę na podziwianie całego piękna południowego nieba. Najważniejszą jego częścią jest rozpościerające się na całej jego długości ramię naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Naukowcy mają nadzieję, że badania prowadzone przez TESS pozwolą nam w końcu odkryć drugą Ziemię, na której może istnieć inteligentne życie. Jeśli tak się nie stanie, to przynajmniej zgłębimy swoją wiedzę na temat tych fascynujących obcych globów.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas