Woda w Układzie Słonecznym jest starsza od Słońca. Naukowcy znaleźli dowody
Naukowcy przekonują, że znaleźli "brakujące ogniwo" badań nad pochodzeniem wody w Układzie Słonecznym. Ich zdaniem najnowsze odkrycie stanowi dowód na to, że jest ona starsza od Słońca!
Gwiazda oddalona o nas o 1300 lat świetlnych mogła właśnie zdradzić jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Układu Słonecznego, czyli pochodzenie jego wody. A mowa o V883 Orionis, młodej gwieździe otoczonej ogromnym dyskiem materii, który pewnego dnia połączy się w orbitujące planety - to właśnie w tym dysku naukowcy wykryli parę wodną, wirującą razem z pyłem i gazem.
"Nasza" woda jest starsza niż Ziemia i Słońce
Badając światło emitowane przez ten dysk, naukowcy byli w stanie zidentyfikować sygnaturę widmową pary wodnej i stosunki izotopów wodoru. Analizy pokazały, że cząsteczki wody w tym układzie i Układzie Słonecznym mają podobny stosunek deuteru i wodoru, co potwierdza, że woda w układach planetarnych powstała miliardy lat temu, znajdowała się w gazowej kołysce, z której narodziło się Słońce i jest starsza niż nasza planeta i gwiazda.
Możemy teraz prześledzić pochodzenie wody w naszym Układzie Słonecznym aż do powstania Słońca
Co warto podkreślić, poprzednie badania wykazały, że część wody na Ziemi pochodzi z komet, bo wskazuje na to podobny skład. Sugerowało to, że woda może być związana w kometach czy asteroidach i w ten sposób dostarczana do ciał planetarnych, ale było tu pewne "brakujące ogniwo".
Polecamy na Antyweb | PKN Orlen nie lubi swojej nazwy. Zmiana jeszcze w tym roku
Jak podkreślają badacze, mogliśmy łączyć Ziemię z kometami, a protogwiazdy z ośrodkiem międzygwiezdnym, ale nie mogliśmy połączyć protogwiazd z kometami i dopiero badając V883 Orionis wypełniliśmy i tę lukę. Choć mieliśmy tu bardzo dużo szczęścia, bo większość wody w dyskach akrecyjnych wokół protogwiazd jest zamrożona i istnieje jako para tylko blisko gwiazdy, gdzie trudno ją dostrzec, tymczasem V883 Orionis przechodzi właśnie przyspieszony wzrost, dzięki czemu jest chwilowo cieplejszy niż zwykle.
Skład wody w dysku jest bardzo podobny do składu komet w naszym własnym Układzie Słonecznym. Jest to potwierdzenie poglądu, że woda w układach planetarnych powstała miliardy lat temu, przed Słońcem, w przestrzeni międzygwiezdnej i została odziedziczona zarówno przez komety, jak i Ziemię, w stosunkowo niezmienionej postaci