Cudowne lekarstwo na raka wątroby?

Szczepionka, która pozwoliła całkowicie wyeliminować ospę prawdziwą może znacznie przedłużyć życie osobom z zaawansowanym rakiem wątroby.

Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej zawiera żywego wirusa ospy krowiej (Vaccinia), który wyjątkowo "lubi" guzy nowotworowe. Komórki nowotworu nie wytwarzają pzreciwwirusowego białka - interferonu, mają natomiast białka atrakcyjne dla wirusa. Wczesne eksperymenty nad leczeniem nowotworów szczepionka przeciwko ospie rozpoczęły się już w roku 2007.

Genetyczne modyfikacje

Firma Jennerex z San Franisco w Kalifornii (nazwana tak na cześć Edwarda Jennera, który był pionierem wykorzystania wirusa ospy krowiej) postanowiła zwiększyć antynowotworową aktywność szczepionki, wprowadzając dwie modyfikacje genetyczne.

Dzięki pierwszej wirus nie potrafi wytwarzać ważnego enzymu, którego jednak dużo jest w komórkach nowotworowych.

Dzięki temu namnaża się głównie w komórkach nowotworu. Druga modyfikacja sprawia, że wirus bardziej drażni układ odpornościowy, pobudzając go do ataku.

Reklama

Chorzy żyli dwa razy dłużej

Podczas badań klinicznych z udziałem 30 osób z zaawansowanym rakiem wątroby okazało się, że pacjenci, którym podano szczepionkę żyli przeciętnie dwa razy dłużej (średnio 14 miesięcy zamiast 7).

Ten rodzaj leczenia powinien się sprawdzić także we wcześniejszych stadiach raka wątroby.

Pierwotny rak wątroby to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci z powodu nowotworu na świecie, dlatego nowe sposoby leczenia są bardzo potrzebne. Firma Jennerex chce wypróbować szczepionkę także w leczeniu raka jelita grubego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepionka | raki | lekarstwo | badania | wątroba | rak wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy