Dlaczego prąd drożeje? Cena megawatogodziny prądu w 2023 roku
Polska i Europa boryka się z problemem coraz droższego prądu. Trzeba się zastanowić, co wpływa na ceny energii oraz co w związku z tym czeka nas w przyszłości. Ile prąd będzie kosztował w 2023 roku?
Dlaczego prąd drożeje?
Jednym z podstawowych czynników odpowiedzialnych za wzrost cen prądu jest stały wzrost popytu na energię, czyli im więcej energii zużywamy, tym więcej płacimy.
Kolejnym czynnikiem jest podaż energii z najtańszych źródeł. Cena prądu będzie wyższa, kiedy do systemu wejdzie energia pochodząca z droższych jednostek (np. z gazu), przy jednocześnie małym wkładzie tańszej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii oraz z elektrowni węglowych.
Niestety węgiel, który był do tej pory jednym z tańszych źródeł energii, staje się coraz droższą opcją. Rosnąca cena węgla spowodowana jest m.in. tym, że zaczyna go brakować na rynku. Wydobycie z polskich kopalń nie zaspokaja krajowych potrzeb, zatem konieczne jest importowanie droższego węgla z zagranicy. Jak wskazuje muratordom.pl, elektrownie mogą oszczędzać surowiec w obawie o wystąpienie jego braków w zimie.
Kolejnym elementem rosnących cen jest stale niewielki procent taniej energii produkowanej przez OZE. W okresie zimowym energia pochodząca z fotowoltaiki spadnie, a według ekspertów, przez ostatnie lata zostało zaniedbane inwestowanie w elektrownie wiatrowe.
Wzrost cen prądu spowodowany jest także stale rosnącą inflacją w Polsce i w Europie oraz trwającą wojną w Ukrainie, z którą wiąże się szantaż energetyczny Rosji względem Unii Europejskiej. Wskutek czego stale rosną ceny gazu. Nasz rynek powiązany jest z giełdami europejskimi, przez co krajowe spółki energetyczne sprzedają energię po cenach ustalanych w Europie. Podsumowując, na wzrost cen prądu ma wpływ m.in. coraz droższy węgiel i gaz, inflacja, wojna w Ukrainie, a także stosunkowo mały udział OZE.
Ile będzie kosztował prąd w 2023 roku?
W nowym projekcie ministerstwa klimatu zapisane jest, że maksymalne stawki za prąd w 2023 roku dla gospodarstw domowych będą wynosić 699 zł za 1 MWh (1000 kWh) oraz 785 zł za 1 MWh dla m.in. mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm, instytucji kultury i szpitali. Wskazane stawki mają być zamrożone i będą także niezależne względem wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.
Ceny za prąd mają być niezmienne do określonych limitów zużycia energii elektrycznej, które dla gospodarstw domowych wynoszą 2 MWh (2000 kWh) rocznie, dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi 2,6 MWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników - 3 MWh.