Futurystyczny kościół w Qingdao. Architektoniczna perełka

Budynki kościelne praktycznie nigdy nie wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Większość z nich powstało wieki temu, natomiast te wybudowane później zazwyczaj wzorowano na swoich poprzednikach. W związku z powyższym nic dziwnego, że futurystycznie wyglądająca świątynia w Qingdao wzbudziła niemałe poruszenie. Architektoniczne cudeńko właśnie zostało oddane do użytku.

article cover
Twitter

W jednym z największych miast świata - chińskim Qingdao - ukończona została budowa jednej z najpiękniejszych świątyń na naszej planecie. Futurystycznie wyglądający kościół zdecydowanie wyróżnia się wśród innych tego typu budynków swoim minimalizmem oraz nowoczesnością.

Konstrukcja jest niewielkich rozmiarów, gdyż jej powierzchnia użytkowa wynosi zaledwie 771 metrów kwadratowych. Całość umiejscowiono na specjalnie podniesionym terenie, który dodatkowo został otoczony sztucznie stworzonym jeziorem.

Co ciekawe, na wpół zatopionym poziomie znajdują się różne pomieszczenia pomocnicze. Można się do nich dostać, wchodząc przez wnętrze kościoła lub oddzielnym wejściem ulokowanym obok budowli.

Kościół wykonano z kilkudziesięciu połączonych ze sobą, równomiernie rozmieszczonych, charakterystycznych ram, tworząc dzięki temu niezwykłą fasadę, jednak nie zabrakło także klasycznych dla świątyń elementów takich jak na przykład wieża zwieńczona iglicą oraz znajdująca się na niej rozeta czy tradycyjnie rozmieszczony plan obiektu.

Architekci chcieli stworzyć czystą formę nawiązującą do archetypu kościoła i z pewnością im się to udało. Za projekt odpowiadała niemiecko-chińskie pracownia architektoniczna Büro Ziyu Zhuang.

Budowla prezentuje się doprawdy fantastycznie, a dodatkowo jeszcze więcej uroku zapewnia jej lokalny górski krajobraz, tworząc miejsce, które aż chce się odwiedzić. Nie powinien raczej nikogo dziwić fakt, że świątynia momentalnie stała się niezwykle popularną lokacją do odprawiania wszelkiego rodzaju rodzinnych ceremonii. Każdy chce aby wyjątkowa dla niego uroczystość, odbyła się w wyjątkowym miejscu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas