Grasz sobie w krykieta, a tu głowa. Bezcenne znalezisko w Wielkiej Brytanii
Brytyjscy archeolodzy poinformowali o wyjątkowym znalezisku na terenie krykietowego klubu Carlisle Cricket Club, a mianowicie fragmentach - mówiąc konkretniej głowach - dwóch rzymskich posągów z 200 r. n.e.
Wyjątkowe znalezisko na boisku do krykieta
Wyobraźcie sobie, że pewnego słonecznego dnia gracie sobie w krykieta i nagle potykacie się o wystający z ziemi kamień, który okazuje się fragmentem bezcennego rzymskiego posągu sprzed 1800 lat. Taka właśnie sytuacja mogła mieć miejsce w angielskim Carlisle Cricket Club, gdzie grupa archeologów-ochotników odkopała właśnie starożytne skarby.
Mowa o dwóch bardzo dobrze zachowanych głowach (blisko 3 razy większych niż ludzka) wykonanych z piaskowca, które zdaniem badaczy są częścią posągów przedstawiających rzymskich bogów, które w oryginalnym wydaniu mierzyły od 3,5 do 4,5 metra wysokości.
Prowadzący badania archeolog, Frank Giecco, nazywa je "unikatowymi i bezcennymi" i datuje na 200 roku n.e. W tym czasie w miejscu odkrycia znajdowały się łaźnie, a obok biegła brukowana droga prowadząca w pobliże Wału Hadriana, mającego oddzielać Rzymian od barbarzyńców (choć do tej pory trwają dyskusje dotyczące faktycznego celu jego budowy).
Przez 30 lat bycia archeologiem nigdy wcześniej nie znalazłem czegoś takiego. To po prostu niesamowite dla Carlisle. To po prostu podnosi status tego budynku
To prawdziwy skarbiec. Ponad 1000 artefaktów
Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze znaleziska z tego miejsca, bo od 2021 roku wykopano tu łącznie ponad 1000 skarbów, w tym naczynia, broń, monety czy kamienie półszlachetne (30 sztuk w samym tylko styczniu tego roku), niektóre zdaniem badaczy o międzynarodowym znaczeniu, ale najnowsze jest zdecydowanie najcenniejsze.
Kiedy wszyscy prawdziwi archeolodzy, profesjonaliści, byli podekscytowani i zaczęli gromadzić się wokół siebie, zdałem sobie sprawę, że jest to powód do ekscytacji
Archeolodzy przekonują, że znalezione głowy są nietypowe nie tylko dla Carlisle - co prawda posągi bogów w łaźniach były na terenie imperium rzymskiego popularne, ale zazwyczaj nie tej wielkości i podobne przykłady w Wielkiej Brytanii można policzyć na palcach jednej ręki.
Prace prowadzone przez Wardella Armstronga, radę Cumberland i Carlisle Cricket Club są wspierane przez brytyjski rząd i program Heritage Lottery, w związku z czym cenne eksponaty z Carlisle od przyszłego roku będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Muzeum Brytyjskim w Londynie.