Ludzie opuszczają wsie. Prognozy na 2050 r. nie pozostawiają złudzeń

Ziemska populacja ma coraz częściej zamieszkiwać obszary miejskie, co ujawnia raport udostępniony przez ONZ. Prognoza zakłada, że w 2050 r. blisko 7 na 10 osób będzie mieszkać na terenie miast. Wsie będą opuszczane. Tymczasem w 1950 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną.

Ludzie opuszczają wsie. Prognozy na 2050 r. nie pozostawiają złudzeń.
Ludzie opuszczają wsie. Prognozy na 2050 r. nie pozostawiają złudzeń.alvaradofoto123RF/PICSEL

Obecnie ludzie zamieszkują tereny miejskie i wiejskie. Nowy raport Organizacji Zjednoczonych Narodów zakłada, że populacja będzie coraz chętniej mieszkała w miastach. Natomiast liczba ludności w mniejszych miejscowościach ma spadać.

Wieś do 2050 r. ma ulegać wyludnieniu

W raporcie Organizacji Zjednoczonych Narodów czytamy, że ludzka populacja ma coraz częściej osiedlać się na terenach miejskich. To sprawi, że wieś ma ulegać wyludnieniu. Udział większych miejscowości w 2050 r. ma wynieść aż 68,4 proc. To daje nam prawie 7 na 10 osób mieszkających w miastach.

Dla porównania w 1950 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną. Wtedy 70 proc. populacji zamieszkiwała tereny wiejskie, a pozostałe 30 proc. pochodziło z miast. Skąd więc zmiana i postępująca urbanizacja? Oczywiście jest wiele czynników, ale można tutaj zakreślić dwa główne obszary.

Urbanizacja ma różne przyczyny

Pierwszym powodem jest tak zwany "czynnik wypychający", który jest związany ze zmianami klimatu i idącymi z nimi w parze coraz częstszymi klęskami żywiołowymi. To powoduje, że ludność "ucieka" z terenów wiejskich.

Następnie mamy "czynnik przyciągający", czyli obszar odpowiedzialny za coraz większe zainteresowanie zamieszkiwaniem na terenach miejskich. Jest to oczywiście zestaw wielu powodów, w tym związanych z możliwościami zatrudnienia czy stylem warunków życia.

W zmianach mają przodować Chiny

Warto dodać, że największa depopulacja wsi ma nastąpić w Chinach. Z szacunków ONZ wynika, że do 2050 r. na terenach pozamiejskich w Państwie Środka pozostanie tylko niespełna 12 proc. mieszkańców tego kraju.

W Chinach już w 2025 r. blisko 70 proc. ludności ma zamieszkiwać tereny miejskie, a za 25 lat ich odsetek wzrośnie do 80 proc. Jest to związane głównie z rozwojem gospodarki oraz zakładami pracy, które zlokalizowane są w tamtejszych miastach.

Warto dodać, że Chiny nie będą jednak należały w 2050 r. do najbardziej zurbanizowanych (procentowo) krajów na świecie (choć pod względem ogółu ludności nie będą miały sobie równych). ONZ zakłada, że ponad 90 proc. ludzi ma zamieszkiwać tereny miejskie w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Brazylii. W Stanach Zjednoczonych ma to być nieco mniej, bo 89,2 proc. populacji.

"Wydarzenia": Bezpieczeństwo w Tatrach. Rady ratowników TOPR i znawców górPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas