Masz zakwasy? Pij sok!
Picie soku z arbuza może zmniejszyć ból mięśni po treningu, wskazują najnowsze badania. Naukowcy twierdzą, że znajdujący się w arbuzie aminokwas L-cytrulina, skraca czas regeneracji po treningu, a nawet podnosi wydajność mięśni.
Sok z arbuza już od dawna cieszy się popularnością wśród sportowców, jednak dopiero niedawno ta słabość do napoju z arbuza jest w pełni uzasadniona. Co prawda już wcześniej przeprowadzono badania, które wskazywały, że sok z arbuza może poprawiać wyniki sportowców, jednak dopiero teraz udowodniono, że wpływ na to ma aminokwas L-cytrulina.
Naukowcy zachęcają do spożywania soku z arbuza nie tylko sportowców. Poprzednie doniesienia badaczy podkreślają, że sok z tego kojarzonego głównie z latem owocu, może również pomagać w zapobieganiu chorobom serca. Zdaniem badaczy regularne jego spożycie pozwala zahamować gromadzenie się szkodliwego cholesterolu.
Po arbuza powinny również sięgać osoby, które dbają o swoją sylwetkę. Bowiem arbuz pomaga regulować masę ciała, a także zmniejsza ilość złogów tłuszczowych wewnątrz naczyń krwionośnych.
Owoc zawiera 92 proc. wody, dlatego dobrze gasi pragnienie. Ma słodkawy, przyjemny, orzeźwiający smak, do czego przyczynia się zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego. Ma znikomą zawartość witamin, ale zawiera potas, wapń, chlor, sód, magnez, żelazo. Co istotne, ma również znikomą wartość energetyczną - zaledwie ok. 30 kcal w 100 g.
Arbuz polepsza przemianę materii, wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Jest też używany do maseczek na skórę, działa bowiem przeciwzmarszczkowo, tonizująco i ściągająco, pomaga przy leczeniu stanów zapalnych skóry i zajadów.
Arbuz dzięki dużej zawartości wody w owocach jest gatunkiem moczopędnym, zalecanym dla chorych na nerki. Z badań wynika również, że podobnie jak pomidor i czerwony grejpfrut jest źródłem likopenu, który ma właściwości wspomagania leczenia chorób nowotworowych.