Nie dać się cukrzycy!
Cukrzyca typu drugiego to ogromny problem społeczny. W krajach wysokorozwiniętych dotyczy co trzeciej osoby. Coraz częściej chorują osoby młode, a nawet dzieci. To jedna z niewielu chorób, których przyczyną jest niewłaściwy tryb życia. By się przed nią ustrzec, nie musimy sięgać po szczepionki i drogie medykamenty. Wystarczy odrobinę o siebie zadbać
Pierwsze w Polsce badania przeprowadzone z okazji Światowego Dania Walki z Cukrzycą potwierdziły niski poziom wiedzy na temat cukrzycy oraz jej powikłań. Ponad 35 proc. Polaków nie jest w stanie wymienić żadnego ze skutków choroby, natomiast co 20 osoba sądzi, iż cukrzycą jesteśmy się w stanie zarazić!
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie "Koalicji Walki z Cukrzycą" niespełna 26 proc. z przebadanych osób potwierdza, że wykonuje coroczne badania na stężenie glukozy we krwi, a niemal jedna trzecia z badanych sądzi, że cukrzycy nie można zapobiegać.
- Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przypadkach i skutkach. Bardzo nikłe jest kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, gdyż ta niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne - zauważa dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.
W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety, gdyż jak pokazują statystyki, na cukrzycę dużo częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj są to osoby między 50 a 70 rokiem życia, które zamieszkują małe miasta do 50 tysięcy mieszkańców.
Co to takiego?
To sprawia, że nie dostrzegają wysokiego poziomu cukru, lub robią to zbyt późno, sygnał dla trzustki do produkcji insuliny przekazywany jest zbyt późno. To wyjaśnia dlaczego u cukrzyków poziom cukru bywa tak wysoki.
- podziel swój jadłospis na 5 - 6 niewielkich posiłków,
- spożywaj dużo warzyw, szczególnie krzyżowych: brokuły, kalafiory, sałaty, kapusty, brukselki,
- wybieraj produkty niekoprzetworzone: ryż dziki, makaron żytni, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, bataty,
- unikaj słodzonych napojów gazowanych i dużych ilości soków owocowych,
- wprowadź do jadłospisu przyprawy, takie, jak: cynamon, kardamon, wanilia,
- staraj się nie dopuścić do nadwagi, zadbaj o to, by kaloryczność Twoich posiłków była umiarkowana,
- unikaj spożywania tłuszczy zwierzęcych: fast foodów, masła, tłustego mięsa i serów,
- wzbogać jadłospis o tłuste, wędzone ryby, jak łosoś, halibut czy makrela,
- przynajmniej trzy razy w tygodniu prowadź aktywność fizyczną trwającą nie krócej niż 30 minut - może to być jazda na rowerze, szybki spacer, jogging, pływanie, nordic walking, gra w tenisa,
- o ile to możliwe, unikaj nadmiaru stresu, każdego dnia znajdź chwilę, by się wyciszyć.
Unikaj nawyków
Jacek Bilczyński, dietetyk, fizjoterapeuta, trener personalny