Nie katuj się!

Naszym odżywianiem rządzi szereg przekonań rozgłaszanych przez różnych speców od "tego co na talerzu".

Nie wszystkiego trzeba sobie odmawiać...
Nie wszystkiego trzeba sobie odmawiać...INTERIA.PL

Nauka jednak prze do przodu i warto czasem zweryfikować nasze żywieniowe poglądy.

1. Dieta bogata w sól nie powoduje nadciśnienia. Jej ograniczenie przy leczeniu tego schorzenia także nie jest równie skuteczne jak farmakologiczne sposoby obniżenia ciśnienia.

2. Produkty "light", o obniżonej kaloryczności, powodują spożywanie dodatkowych porcji pokarmu - więc w rezultacie bilans kaloryczny jest taki sam , jak w przypadku spożycia produktów "normalnych". Często "light" oznacza jedynie mniej cukru, a to informacja potrzebna dla diabetyków. Znienawidzony tłuszcz jest nam potrzebny do przyswajania witamin: A, D, E i K.

3. Mrożone owoce i warzywa są zdrowe - przechowywać w temp. co najmniej - 18 st. C i krótko podgrzewać.

4. Czekolada nie uzależnia, a jedynie cukier i tłuszcz w niej zawarte powodują w mózgu neuroprzekaźniki łagodzące ból i poprawiające nastrój.

5. Nie głodź się wieczorami! - o wadze decyduje nie pora ostatniego przed snem posiłku, ale ile mamy w ciągu doby ruchu i ile spożywamy łącznie kalorii.

6. Jedz jajka - zdrowy organizm obniży własną produkcje cholesterolu, którego poziom rośnie jednak wraz z wiekiem.

7. Należy ostrożnie podchodzić do preparatów witaminowych, a niedobory witamin uzupełniać zwiększając spożycie owoców i warzyw. Groźna w nadmiarze może być np. witamina A, zwiększająca u palaczy ryzyko raka płuc.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas