Nowy symbol w sercu Wrocławia. UWr buduje centrum i salę koncertową
Przy ul. Kuźniczej 29b we Wrocławiu powstanie nowy budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajdzie się w nim Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz Instytut Muzykologii. Projekt łączy nowoczesną architekturę z zabytkowym otoczeniem. Budowa ma rozpocząć się latem 2025 roku i potrwa około dwóch lat.

W samym sercu Wrocławia, przy ul. Kuźniczej 29b, rusza nowa inwestycja Uniwersytetu Wrocławskiego. Na miejscu dawnego Kalogródka powstanie Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej i nowa siedziba Instytutu Muzykologii. Jak zaznacza uczelnia, inwestycja wpisuje się w wielowiekową tradycję Uniwersytetu, który od XVII wieku tworzy architektoniczne symbole miasta, jak imponujący główny gmach nad Odrą czy barokowa Aula Leopoldina.
Nowoczesność w zabytkowej przestrzeni
Nowy budynek ma harmonijnie wpisywać się w historyczną zabudowę ulicy Kuźniczej, a jednocześnie spełniać współczesne standardy. Projekt, przygotowany przez wrocławską pracownię Architekt S.C. J. Modlinger, M. Wołyniec, przewiduje nowoczesne sale wykładowe, bibliotekę ze zbiorami fonograficznymi oraz specjalistyczną salę koncertową z zaawansowaną akustyką. Ta ostatnia ma służyć nie tylko dydaktyce, ale także koncertom i wydarzeniom naukowym.
Uniwersytet otrzymał na realizację inwestycji celowe obligacje skarbowe o wartości 110 mln zł, z czego 30 mln zł przeznaczono właśnie na budowę przy Kuźniczej. Reszta zasili budowę Centrum Badań Fizycznych i Chemicznych.
Całość inwestycji zostanie zrealizowana z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, nowoczesnych standardów architektonicznych oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, tworząc wielofunkcyjne i inkluzywne środowisko akademickie.

Wsparcie dla Ukrainy i rozwój muzyki
Celem Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej będzie m.in. wspieranie naukowców i uczelni ukraińskich, które ucierpiały w wyniku wojny. Nowe przestrzenie mają umożliwić odbudowę potencjału naukowego i rozwój wspólnych projektów badawczych.
Instytut Muzykologii zyska z kolei miejsce dostosowane do nowoczesnych wymagań edukacji artystycznej i naukowej. Sala koncertowa z odpowiednią akustyką ma być szansą na organizację wydarzeń muzycznych i promocję talentów akademickich, co jest niewątpliwie ważne (a w wielu przypadkach nawet kluczowe) na początku kariery artystycznej.
Przetarg na wykonawcę już ruszył, a otwarcie ofert zaplanowano na połowę maja 2025 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się jeszcze w te wakacje i potrwa około dwóch lat.
Źródło: UWr



