Odzyskali 900 artefaktów z zatopionych statków z czasów dynastii Ming

Niedawna chińska głębinowa ekspedycja archeologiczna na Morzu Południowochińskim zakończyła się sukcesem. Doprowadziła do odzyskania ponad 900 artefaktów z dwóch wraków statków, których początki sięgają czasów dynastii Ming.

Niedawna chińska głębinowa ekspedycja archeologiczna na Morzu Południowochińskim zakończyła się sukcesem. Doprowadziła do odzyskania ponad 900 artefaktów z dwóch wraków statków, których początki sięgają czasów dynastii Ming.
Chińscy archeolodzy poinformowali o sukcesie misji głębinowej do 500-letnich wraków /The National Administration of Cultural Heritage /domena publiczna

Pod koniec maja ubiegłego roku chińscy archeolodzy poinformowali, że rozpoczynają proces eksploracji dwóch 500-letnich wraków na dnie Morza Południowochińskiego, które kursowały najpewniej w ramach Jedwabnego Szlaku. A mowa o dwóch "całkiem nieźle zachowanych wrakach statków z dużą liczbą kulturowych reliktów i stosunkowo wyraźną epoką, które mają dużą wartość historyczną, naukową i artystyczną", spoczywających na głębokości 1500 metrów.

Eksperci już wtedy byli przekonani, że jeden pochodzi z okresu Hongzhi dynastii Ming, który trwał od 1488 do 1505 roku i przewoził ładunek składający się z ułożonych w stos kłód hebanowca wschodniego i trochę ceramiki, a drugi z okresu Zhengde (1506-1521) i był załadowany ponad 100 tys. porcelanowych naczyń. Mogliśmy nawet obejrzeć zdjęcia przedstawiające ukryte pod piaskiem stosy misek, talerzy i i innych naczyń z misternymi wzorami.

Reklama

Chińczycy schodzą w głębiny

Naukowcy byli przekonani, że wszystkie te skarby mogą dostarczyć wartościowych wskazówek na temat dróg handlowych Jedwabnego Szlaku, więc rozpoczęli wspierany przez władze  proces eksploracji i wykopalisk głębinowych. Teraz, ponad rok później, są gotowi opowiedzieć o swojej pracy i procesie wydobycia skarbów.

Wyjaśniają, że wykorzystali skanery laserowe 3D i kamery o wysokiej rozdzielczości, aby udokumentować rozmieszczenie obszarów wraków oraz zaawansowane technologie głębinowe, w tym załogowe i bezzałogowe łodzie podwodne wyposażone w elastyczne ramiona manipulacyjne do wydobywania artefaktów i zbierania osadów z dna morskiego.

Co skrywały wraki?

Z wraku statku nr 1 zespół wydobył 890 przedmiotów z łącznie ponad 10 000 zidentyfikowanych artefaktów. Były to monety porcelanowe, ceramiczne i miedziane. Ładunek tego statku, pochodzący z Jingdezhen - słynnej stolicy porcelany Chin - był przeznaczony na eksport, co podkreśla rolę statku w starożytnym handlu morskim.

Wrak statku nr 2 dostarczył 38 artefaktów, w tym hebanowe kłody z regionu Oceanu Indyjskiego, porcelanę, ceramikę, muszle turbanów i poroża jeleni, co sugeruje, że statek wracał do Chin, kiedy zatonął.

Jak przekonują archeolodzy, odkrycie tych wraków dostarcza kluczowych dowodów na wymianę handlową i kulturalną wzdłuż starożytnego Morskiego Jedwabnego Szlaku. Odzyskane artefakty nie tylko podkreślają interakcje handlowe między Chinami a innymi regionami, ale także odzwierciedlają szeroko zakrojoną działalność morską dynastii Ming.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | wraki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy