Palisz mentolowe e-papierosy? Mamy dla ciebie złe wiadomości

Zaciąganie się dymem z e-papierosów o smaku mentolowym sprawi, że twoje płuca zaczną wchłaniać toksyczne substancje. Naukowcy alarmują, że e-papierosy także mogą być niebezpieczne dla zdrowia. I przedstawiają na to dowody.

Istnieje powszechne przekonanie, że e-papierosy nie szkodzą zdrowiu, gdyż nie zawierają substancji smolistych osadzających się w płucach. Naukowcy z University of Pittsburgh postanowili to sprawdzić i mocno się wystraszyli. Najnowsze wyniki w tej sprawie opublikowało pismo "Respiratory Research".

Mentolowe e-papierosy toksyczne

Na celownik naukowcy wzięli bardzo popularne e-papierosy o smaku mentolowym. Aby przekonać się, czy wdychana przez palaczy mgiełka z e-papierosów jest szkodliwa dla zdrowia, skonstruowali automatyczne płuca. Były one w stanie symulować sposób oddychania typowy dla ludzi. Dzięki precyzyjnym czujnikom naukowcy byli w stanie ocenić, jak dużo toksycznych substancji pozostaje w płucach. 

Reklama

Okazało się, że palenie mentolowych e-papierosów powoduje, że oddech palaczy staje się coraz płytszy. Toksyczne mikrocząsteczki decydujące o przyjemnym, miętowym smaku mentolowych e-papierosów zostawały w płucach palaczy.

Osoby wybierające mentol miały płuca w gorszej kondycji w porównaniu z osobami palącymi bez mentolu, niezależnie od wieku, płci, czy rasy.

To kolejne badania, w których obalony został mit "bezpiecznych e-papierosów". W poprzednich prof. Benam i jego zespół wykazali, że bardzo szkodliwy jest popularny dodatek do e-papierosów, czyli octan witaminy E. Zawiera on tzw. kannabinoidy, które przekształcają się w małe, bardzo toksyczne cząsteczki. W wyniku palenia e-papierosów przemieszczają się głęboko do płuc i zatykają drogi oddechowe, a także osiadają na ścianach tchawicy i oskrzeli.

Jak działają e-papierosy?

Stosowane w papierosach elektronicznych płyny (liquidy) to zwykle mieszanka glikolu propylenowego, gliceryny i odpowiednio dobranego aromatu. Część e-papierosów jest produkowana z zawartością nikotyny, dzięki czemu łatwo zaspokajają u palaczy tradycyjnych papierosów tzw. głód nikotynowy. Liquidem wypełnia się zbiorniczek e-papierosa, następnie w wyniku podgrzania zmieniany jest on w mgiełkę, która może być wdychana do płuc osoby palącej e-papierosa. Badania naukowców z Pitsburga udowadniają, że nawet ta niewinna mgiełka może mieć fatalny wpływ na zdrowie palaczy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-papierosy | badania naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy