Rowerowe koło stworzone na nowo! Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar kół roweru wpływa na możliwości i dynamikę sprzętu, a także komfort jazdy rowerzysty. Wybór powinieneś uzależnić nie tylko od swojego wzrostu i długości nóg, ale również od typu modelu i stylu jazdy, który preferujesz. 26", 29", a może lepsze będą łączące ich zalety koła 27,5"?

Początkowo koło 27.5" przeznaczone było tylko dla profesjonalistów
Początkowo koło 27.5" przeznaczone było tylko dla profesjonalistówmateriały prasowe

Rozmiar kół rowerowych określa się, podając długość jego średnicy w calach, ewentualnie obwód w milimetrach. Co ważne, podana liczba jest miarą opony przeznaczonej do tego typu koła, a nie jego obręczy. Podstawowe modele mają wymiary 16", 20", 24", 26" i 28". Ostatnio coraz większą popularność zyskują także produkty 29" oraz rynkowa nowość o średnicy 27,5".

Rewolucja w rowerach mtb

Podczas odbywających się w 2012 roku zawodów Pucharu Świata środowisko rowerowe zelektryzował fakt pojawienia się zawodnika jadącego na rowerze z kołami 27,5". Zaskoczenie było tym większe, że sportowiec ten wygrał wyścigi. Początkowo modele 27,5" byłe dostępne tylko dla profesjonalistów. Dziś każdy fan mtb może nabyć rower w tym rozmiarze.

Złoty środek?

Rowerzyści jeżdżący na rowerach górskich dotychczas wybierali pomiędzy kołami w rozmiarach 26 i 29 cali. Główną zaletą mniejszego z nich jest lekkość, zwrotność i dynamika, która umożliwia szybsze nabieranie prędkości. Wady natomiast stanowią mniejsza stabilność i większy opór toczenia. Mniejszy rozmiar koła to także trudniejsze pokonywanie przeszkód w terenie. Rower z kołami w rozmiarze 29 cali gwarantuje lepszą stabilność i komfort jazdy. Jest za to z kolei mniej dynamiczny, zwrotny i trudniejszy w manewrowaniu.

Producenci dostrzegając zalety obydwu rozmiarów kół postanowili opracować kompromis - 27,5" łączy najlepsze strony produktów 26- i 29-calowych. Ma porównywalną do mniejszego koła zwrotność, dynamikę i skrętność. Dzięki większej powierzchni styku z podłożem zapewnia zaś rowerzyście lepszą stabilność, przyczepność na zakrętach i skuteczniejsze hamowanie. Jazda w terenie jest więc niemal tak komfortowa, jak ta, którą charakteryzują się rowery z kołami 29".

Pośredni rozmiar to także możliwość łatwiejszego pokonywania przeszkód niż koło 26" oraz mniejszy opór toczenia niż 29". Złoty środek widać dobrze w wadze koła - 27,5" są zaledwie 5% cięższe od kół 26" i aż 11% lżejsze, niż koła 29".

Powierzchnia przylegania - porównaniemateriały prasowe

Uniwersalny wybór

Rower mtb z kołem 29-calowym jest zazwyczaj wybierany przez mężczyzn, zwłaszcza tych wysokich. Kobiety z kolei wolą lżejsze i niższe modele, decydują się więc raczej na ten z kołem 26-calowym. Nowy model 27,5" jest pośrednim, a więc uniwersalnym wyborem. Doskonale sprawdzi się zarówno u pań, jak i u panów. Jego rozmiar szczególnie przypasować powinien wyższym kobietom i średniego wzrostu mężczyznom.

Eksperci przewidują, że koło 27,5" zdominuje model 26". Przypadkowym efektem, który przyniesie ta wymiana jest przekonanie rodziców do kupowania dorastającym dzieciom modelu dopasowanego w pełni do ich wzrostu. Bardzo często dzieci i nastolatki dostają model roweru na wyrost - 26" zamiast odpowiedniego do wysokości 8-12-latka modelu o rozmiarze 24".

W rezultacie dzieciaki często jeżdżą na za dużych rowerach, co przekłada się na niski komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przy coraz mniejszej dostępności modeli z 26-calowymi kołami, istnieje duża szansa, że rodzice przekonają się do kupowania modeli 24-calowych.

Kąt natarcia - porównaniemateriały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas