To pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa. Mattel stawia na różnorodność

Barbie to najsłynniejsza lalka świata i jedna z najbardziej znanych ikon kultury masowej, która pomimo upływających lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Na szczęście czasy kontrowersji związanych z promowaniem przez nią nieosiągalnego ideału kobiecego piękna powoli odchodzą w niepamięć, bo firma Mattel w końcu zrozumiała, jaką moc ma jej kultowy produkt.

Dziewczynki z zespołem Downa w końcu mają lalkę Barbie, która wygląda jak one
Dziewczynki z zespołem Downa w końcu mają lalkę Barbie, która wygląda jak one Mattel123RF/PICSEL

Mattel wydaje pierwszą lalkę z zespołem Downa

Chociaż Barbie przez lata towarzyszyły liczne kontrowersje związane ze skrajną idealizacją kobiecego ciała, promowaniem anoreksji oraz sprowadzaniem roli kobiet do obiektu seksualnego i wydawania pieniędzy, kultowa lalka przez lata wiele się nauczyła i przeszła poważne zmiany.

Oczywiście, sklepowe półki wciąż uginają się od "idealnych księżniczek", ale Mattel regularnie wprowadza do sprzedaży także modele okolicznościowo-edukacyjne, które mają zrywać z dyskryminacją rasową, religijną czy społeczną. Były już Barbie w hidżabie, spodziewające się dziecka, w rozmiarze XL czy wzorowane na wizerunkach kobiet będących dla dzieci dobrym wzorem do naśladowania.

Teraz zaś producent zdecydował się na kolejny ważny krok, a mianowicie we współpracy z amerykańską organizacją charytatywną National Down Syndrome Society (NDSS) i ekspertami medycznymi stworzył swoją pierwszą lalkę z zespołem Downa, aby pomóc większej liczbie dzieci znaleźć zabawkę, która naprawdę je reprezentuje.

Praca nad lalką Barbie z zespołem Downa była zaszczytem. To wiele znaczy dla naszej społeczności, która po raz pierwszy może bawić się lalką Barbie, która wygląda jak oni. Ta Barbie przypomina nam, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć siły reprezentacji
komentuje Kandi Pickard, prezes i dyrektor generalna amerykańskiego National Down Syndrome Society (NDSS).

Dziewczynki końcu mają lalkę Barbie, która wygląda jak one

Mattel wyjaśnia, że zwrócił się do ekspertów o pomoc w projektowaniu lalki, aby twarz i ciało lalki wiernie ilustrowały osoby z zespołem Downa, dzięki czemu dziewczynki mogą znaleźć w ofercie lalek Barbie modele wyglądające dokładnie tak, jak one.

Co więcej, nawet elementu ubioru i biżuterii lalki zostały starannie przemyślane, dlatego Barbie nosi żółto-niebieską sukienkę w motyle (symbole związane ze świadomością zespołu Downa) oraz naszyjnik z trzema skierowanymi w górę strzałkami, reprezentującymi trisomię 21. chromosomu, a więc podstawę zespołu Downa.

Lalka Barbie z zespołem Downa jest już dostępna w przedsprzedaży w amerykańskim sklepie z zabawkami Smyths. Co warto podkreślić, jest częścią większej linii Barbie Fashionistas, która została wprowadzona na rynek w 2022 roku i obejmuje m.in. lalkę z protezą nogi, poruszającą się na wózku inwalidzkim oraz szczuplejsze i mniej muskularne lalki męskie.

Twarzą kampanii promującej lalkę została zaś Ellie Goldstein, brytyjska modelka z zespołem Downa, która nie ukrywa wzruszenia i radości z nowego podejścia firmy Mattel:

Różnorodność jest dla mnie ważna, ponieważ ludzie muszą widzieć więcej ludzi takich jak ja na świecie, a nie je ukrywać.
Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas