Trening poprawia pamięć
Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z pamięcią... pamiętaj, żeby ćwiczyć. Wyniki najnowszych badań naukowców z Michigan State University pokazują, że kiepska forma fizyczna sprawia, że łatwiej zapominamy.
O tym , że ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać w dobrej sprawności także nasz mózg, wiemy od dawna. Wyniki najnowszych badań wskazują na ich istotne znaczenie dla naszej pamięci. Okazuje się, że osoby o niższej sprawności, niższej wydolności tlenowej odczuwają pogorszenie pamięci długotrwałej.
- Nasze badania pokazały, że osoby mniej sprawne, z upływem czasu szybciej zapominają - mówi psycholog MSU, współautorka pracy, profesor Kimberly Fenn.
Potwierdziły to eksperymenty przeprowadzone na grupie 75 młodych osób, które poproszono o udział zarówno w testach pamięciowych, jak i ćwiczeniach na ruchomej bieżni. Co istotne, do udziału w doświadczeniu zaproszono osoby dorosłe, ale stosunkowo młode i zdrowe.
Do tej pory w tego typu eksperymentach interesowano się raczej dziećmi, których mózg jeszcze się rozwija i osobami starszymi, które odczuwają już skutki związanego z wiekiem osłabienia zdolności pamięciowych. Tym razem wyniki pokazują efekty u osób w sile wieku.
W pierwszym dniu eksperymentu uczestnicy poznawali powiązane ze sobą pary słów, na przykład "szlak" i "obóz". Następnego dnia byli proszeni o przypomnienie sobie tych par. Ich wydolność oceniano na podstawie testów na ruchomej bieżni, pomiarów wagi i procentowej zawartość tkanki tłuszczowej. Brano pod uwagę także wiek i płeć.
Okazało się, że poziom wytrenowania danej osoby miał istotne znaczenie dla jej wyników w teście pamięciowym.Badania psychologów z MSU sugerują, że coraz bardziej siedzący tryb naszego życia stawia naszą pamięć w kłopotliwej sytuacji. Ryzykujemy, że jeśli zbyt dużo czasu będziemy spędzać na kanapie, stopniowo zapomnimy, po co właściwie mielibyśmy się z niej ruszać.
Grzegorz Jasiński