Warszawski drewniak odnowiony. Takiej piwnicy się nie spodziewacie

Remont warszawskiego drewniaka przy ul. Środkowej 9 powoli dobiega końca. XIX-wieczny budynek zachował historyczny charakter, jednocześnie zyskując wiele unowocześnień w tym zupełnie nową podziemną kondygnację. Po kilkuletniej przerwie obiekt znowu będzie do dyspozycji młodzieży.

article cover
Twitter

Drewniany dom znajdujący się przy ul. Środkowej 9 powstał według niektórych źródeł już w 1879 roku. Pierwotnie był on siedzibą sądu grodzkiego, ale w 1934 roku zmienił on swoją funkcję na placówkę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy stworzoną przez Kazimierza Lisieckiego.

Obecnie znajduje się tam Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisieckiego, gdzie wielu podopiecznych może liczyć na różnego rodzaju wsparcie. Po trwających trzy lata remoncie, obiekt wkrótce znów będzie do dyspozycji dzieci i młodzieży.

Elewacja budynku została pieczołowicie odtworzona z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien - możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta Warszawa.

Zachowano strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian, natomiast parkietom i obudowie klatki schodowej nadano współczesną stylistykę.

Warszawski drewniak przed remontem w 2014 rokuWikimedia Commons

Największą zmianą jest jednak rozbudowanie drewniaka "w głąb" poprzez stworzenie zupełnie nowej kondygnacji podziemnej. Charakteryzuje się ona nowoczesnym, przeszklonym frontem, przez który zobaczymy, co dzieje się w środku.

Do końca inwestycji pozostało tylko ułożyć nową nawierzchnię na terenie działki oraz dokończyć budowę ogrodzenia, jednak już teraz możemy podziwiać, jak wielką i pomysłową zmianę przeszedł sam wiekowy budynek.

Berlin chce być "miastem-gąbką"Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas