Za piwo zapłacisz tam starym iPhonem. Jedyny taki bar na świecie

W dzielnicy Hoxton, w Londynie został otwarty niezwykły bar, który oferuje piwo i inne przekąski w zamian za stare odpady elektroniczne, w tym m.in. najstarsze modele iPhone’ów. Idea, jaka przyświeca właścicielom lokalu, polega na tym, aby ograniczyć ilość elektrośmieci w Wielkiej Brytanii. Przekazane w barze odpady mają zostać poddane naprawie i z powrotem trafią na rynek.

Jeden z londyńskich barów na East Endzie pozwala płacić swoim klientom starymi telefonami. The Trade-Inn jest odpowiedzią na zwiększającą się ilość elektrośmieci w Wielkiej Brytanii. W lokalu możemy zapłacić 14 tysiącami różnych zużytych urządzeń elektronicznych, które następnie trafią do serwisu, po czym zostanie przywrócona ich żywotność i znajdą nowego znalazcę na rynku.

Najnowsze dane potwierdzają, że Wielka Brytania do 2024 roku stanie europejskim liderem w produkowaniu największych ilości odpadów elektronicznych. Prześcignie dotychczasowego lidera niechlubnego rankingu - Norwegię. Na dalszych pozycjach znajdują się inne kraje Europy Zachodniej: Dania, Holandia i Szwajcaria.

Reklama

Co to są elektrośmieci?

Odpadami elektronicznymi są niemal wszystkie urządzenia, z których korzystamy na co dzień: laptopy, telefony, telewizory, lodówki, tablety itd.

Niestety większość z nich trafia na wysypiska, gdzie są spalane. Ponadto spore ilości odpadów bogatsze kraje zachodnie wysyłają do Azji lub Afryki, gdzie tam są składowane, zatruwając lokalne środowisko.

Modelka reklamuje nowy bar

Brytyjska modelka i ekolożka Daisy Lowe brała udział w otwarciu baru The Trade-Inn. Była zachwycona ideą, jaka mu przyświecała jego pomysłodawcom. Na temat rosnącej ilości elektrośmieci i ich wpływu na środowisko naturalne wyrażała się z niepokojem:

The Trade-Inn jest prowadzony przez firmę Spring, która zajmuje się przetwarzaniem starych urządzeń elektronicznych i przywracaniem się do ponownego użytku. Ich celem jest uporanie się z 1,6 milionem ton elektrośmieci wytwarzanych rocznie w Wielkiej Brytanii, co stanowi jedną trzecią całości produkowanych e-odpadów w tym kraju.

Przeczytaj też:

Elektronika będzie działała dłużej. Wchodzi nowe prawo

Pierwsze samochody Xiaomi już za 3 lata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Londyn | elektrośmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy