Zamieszkaj jak Mozart. Luksusowy zamek z lochami wystawiony na sprzedaż

„Ostatni zamek” Mozarta z 50 pokojami i lochami może być teraz twój, o ile dysponujesz skromną kwotą ponad 12 milionów euro. Rezydencja liczy 900 lat, jednak z czasem jedynie zyskała na uroku. Schloss Stuppach to jeden z niewielu takich obiektów, które wciąż znajdują się w rękach prywatnych.

Zamek w którym ostatnie dni spędził Mozart
Zamek w którym ostatnie dni spędził Mozart C.Stadler/Bwag/CC BY-SA 4.0Wikimedia

„Ostatni zamek” Mozarta zostanie wystawiony na sprzedaż

Na sprzedaż ma zostać wystawiona posiadłość, w której mieszkał genialny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart. Zabytkowy zamek położony jest u podnóża austriackiej miejscowości narciarskiej Semmering. Był to ostatni dom wielkiego kompozytora.  

Posiadłość została zbudowana w 1130 roku. Składa się z 50 pokojów, które służą jako przestrzenie rozrywkowe, kino, dwie sale balowe, formalne jadalnie oraz biblioteka. Na terenie posiadłości znajduje się również renesansowa kaplica Requiem oraz loch.

Licząca 900 lat rezydencja gościła w swoich progach wiele znakomitych gości. Przed laty mieszkali tutaj Napoleon Bonaparte, papież Pius VI, księżna Izabela von Bourbon-Parma czy cesarz Franz Stephen von Lothringen.

Obecnie zamek służy jako światowej klasy przestrzeń widowiskowa, w której swoją działalność prowadzi kilka niezależnych firm. „Ostatni zamek Mozarta” zostanie wystawiony na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku, licytacja ma potrwać od 1 do 14 grudnia. Ostatnio posiadłość została wystawiona na sprzedaż za 12 milionów euro.

Jedyna w swoim rodzaju posiadłość

Zamek przeszedł częściową rozbudowę, najpierw w XV wieku, później w XVII. Rezydencja ma cztery piętra, a każde z nich zostało wyposażone w szereg udogodnień. Nie wspominając już o tym jaką ma wartość sentymentalną. To właśnie w tej rezydencji Mozart napisał swoje słynne dzieło „Requiem”, które po dziś dzień uważane jest za jeden z najcenniejszych rękopisów w historii muzyki.

Mozart pozostawił swoje dzieło niedokończone, gdyż zmarł rok przed jego wydaniem, w 1791 roku mając zaledwie 35 lat. Prawdopodobnie dzieło zostało ukończone przez jednego z uczniów wybitnego kompozytora.

W 1945 roku hitlerowcy chcieli wysadzić zamek w powietrze, aby nie dopuścić do jego przejęcia przez żołnierzy sowieckich. Jednak jeden z oficerów odmówił wykonania rozkazu, dzięki czemu zamek stoi po dziś dzień. Architektura odzwierciedla różne okresy budowy. Znajdziemy tutaj połączenie elementów zaczerpniętych ze stylu renesansowego oraz barokowego. Rezydencja otoczona jest parkiem krajobrazowym z wyszukanymi ogrodami i wiekowymi drzewami.   

Przygotowania do Igrzysk w Paryżu. Wśród tematów recykling i dieta wegetariańskaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas