Ziemia się rozstąpiła. Kierowca uwięziony od kilku dni. Ratownicy budują rampę

Daniel Górecki

Daniel Górecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
49
Udostępnij

Mieszkańcy okolic Tokio coraz głośniej kwestionują wolne tempo akcji ratunkowej 74-latka, który od trzech dni jest uwięziony w zapadlisku. Ratownicy rozpoczęli budowę rampy, która ma pozwolić na bezpieczne udzielenie pomocy, jednak należy pamiętać, że minął już 72-godzinny okres uważany za kluczowy dla przetrwania osób uwięzionych bez jedzenia i wody.

Japonia. Zapadliska w miejscowości Yashio
Japonia. Zapadliska w miejscowości YashioYosuke Hayasaka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun AFP

Japończycy coraz mocniej obawiają się o życie kierowcy ciężarówki, która kilka dni temu została pochłonięta przez zapadlisko na drodze. 74-letni mężczyzna, którego nazwisko nie zostało ujawnione, we wtorek rano krótko rozmawiał wprawdzie z ratownikami, ale od południa tego samego dnia nie dawał żadnych oznak życia.

Co więcej, zapadlisko od tego czasu powiększyło się, a przeciekające rury wodociągowe i pobliska rura gazowa utrudniają akcję ratunkową, uniemożliwiając ratownikom dłuższe przebywanie pod ziemią. Mają oni jednak pewien pomysł na dotarcie do mężczyzny, którego kabina jest zasypana ziemią i gruzem - zaczęli budowę specjalnej rampy o długości 30 m, która umożliwi wjazd ciężkiego sprzęt do usunięcia gruzu.

Ratownicy budują rampę na ciężki sprzęt

Budowa miała zostać ukończona dziś, ale według urzędników może to potrwać jeszcze kilka dni. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy miasta Yashio w prefekturze Saitama kwestionują wolne tempo operacji ratunkowej. Miejscowy szef straży pożarnej, Tetsuji Sato, wyjaśnia jednak, że miejsce zdarzenia na skrzyżowaniu dróg jest "skrajnie niebezpieczne".

"Planujemy skonstruować rampę z bezpieczniejszego miejsca, aby można było sprowadzić ciężki sprzęt" - powiedział Sato, dodając jednak, że woda gruntowa nadal wycieka do zapadliska, które wciąż się powiększa i jak podaje agencja Kyodo, ma obecnie 15 metrów głębokości i 40 metrów szerokości.

Badają przyczyny zapadliska

Mieszkańcy w promieniu 200 metrów od miejsca zdarzenia zostali ewakuowani, a 1,2 miliona osób w pobliskich miastach i miasteczkach poproszono o ograniczenie kąpieli i prania, aby uniknąć dalszego przecieku ścieków, który mógłby jeszcze bardziej utrudnić akcję ratunkową.

Trudno nie korzystać z toalety, ale prosimy ludzi, aby starali się zużywać mniej wody
powiedział urzędnik prefekturalny.

Władze Yashio uważają, że zapadlisko powstało w wyniku korozji rur kanalizacyjnych, co pozwoliło wodzie wsiąkać w otaczającą ziemię i osłabiać ją. Część ścieków z obszaru zdarzenia została zebrana i zdezynfekowana przed odprowadzeniem do pobliskiej rzeki, aby ograniczyć spływ do zapadliska.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontu
      Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      26
      Super
      relevant
      13
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      5
      Smutny
      sad
      3
      Zły
      angry
      2
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      49
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na