Znaleźli prehistorycznego słonia. Może mieć nawet 800 tys. lat

Niedawna burza w brytyjskiej miejscowości West Runton w hrabstwie Norfolk odsłoniła prawdziwe skarby przeszłości. A mowa o kościach prehistorycznego słonia, które odkrył paleontolog-amator John Clayden.

Skamieniałości tego samego gatunku wykopanego w 1847 roku w Warszawie, znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi PAN
Skamieniałości tego samego gatunku wykopanego w 1847 roku w Warszawie, znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi PAN WistulaWikimedia Commons

Kiedy John Clayden zauważył, że na pobliskim klifie niespodziewanie pojawiły się interesująco wyglądające kości, z miejsca poprosił o pomoc zaprzyjaźnionych poszukiwaczy skamieniałości. Jak się okazało, jego odkrycie liczy sobie najpewniej między 650 a 800 tys. lat, bo mamy do czynienia ze szczątkami prehistorycznego słonia. Jakiego? Mogą należeć do Palaeoloxodon antiquus, zwanego także słoniem leśnym, czyli wymarłego gatunku, który przez niemal cały plejstocen zasiedlał Europę.

Niezwykły słoń, niezwykłe odkrycie

Było to zwierzę nawet dwa razy większe od dzisiejszych słoni (jeden z największych słoni, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie), osiągające 4,1 m wysokości i wagę 10 ton, które wyróżniały też bardzo duże i proste ciosy. Naukowcy nie wykluczają też mamuta stepowego, mamuta południowego lub innego gatunku bliższego słoniowi indyjskiego niż mamutom włochatym, które preferowały zimne klimaty.

Nikt nie przyjrzał się jeszcze temu zwierzęciu - a może kiedyś to zrobili, ale mieli przy sobie narzędzia z krzemienia? To właśnie jest w tym fascynujące
powiedział Clayden w wywiadzie dla BBC.

Mężczyzna wspólnie z innymi paleontologami-amatorami wydobył kości, chcąc w ten sposób chronić je przed kolejną burzą, która mogłaby je uszkodzić. Wstępne analizy pokazują, że obejmują one fragment kości atlasu (pierwszego kręgu szyjnego) oraz kość palca należące najpewniej do młodego osobnika.

Skamieniałości musi być więcej

Niewykluczone, że na miejscu znajduje się ich zdecydowanie więcej, grupa planuje to dokładnie sprawdzić, a następnie zaprosić profesjonalnych paleontologów British Natural History Museum do ich zbadania. 

Warto jednak zaznaczyć, że John Clayden też dobrze wie, co robi, bo zajmuje się skamieniałościami od 1982 roku i był zaangażowany m.in. w wykopaliska w West Runton, gdzie w 1990 roku odkryto najbardziej kompletny szkielet słonia, jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii. 

A konkretniej chodziło o szkielet mamuta stepowego, przodka mamutów włochatych, który został w pełni wydobyty w 1995 roku. Obecnie jest przechowywany w specjalnych warunkach w Gressenhall Farm and Workhouse, gdzie regularnie organizowane są wycieczki, a części szkieletu są także wystawiane w muzeach Cromer i Norwich Castle.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas