Chiny znowu zaskakują. Oto dziewiczy lot największego na świecie hydroplanu

Hydroplany powracają do łask, ale na razie tylko w Państwie Środka. Z ich pomocą tamtejszy rząd planuje ekspansje na nowe sporne terytoria, które położone są na wodach Morza Południowochińskiego. Maszyny idealnie się tam sprawdzą.

Chińska armia przeprowadziła pomyślny pierwszy lot największego na świecie hydroplanu, czyli maszyny o kryptonimie AG600. Firma Aviation Industry Corp of China (AVIC) budowała przez 8 lat samolot, który ma wielkość Boeinga 737 i będzie przeznaczony do akcji ratowniczych na morzu oraz skutecznej walki z pożarami lasów.

Nie jest jednak tajemnicą, że AG600 będzie również wykorzystywany do lotów transportowych na sporne wyspy znajdujące się na Morzu południowochińskim, do których Państwo Środka od jakiegoś czasu rości sobie prawa.

Hydroplan AG600 napędzany jest czterema silnika turbośmigłowymi, może wykonywać lot bez tankowania na dystansie do 4500 kilometrów, wziąć na pokład do 50 osób i nabrać do 12 metrów sześciennych wody w ciągu 20 sekund. Bez problemu może startować zarówno z pasa startowego, jak i powierzchni wody.

Reklama

Firma Aviation Industry Corp of China otrzymała dotąd zamówienia na 17 sztuk tej maszyny od chińskich władz i firm. Zainteresowane są nią też władze innych krajów.

Źródło: GeekWeek.pl/CGTN/YouTube / Fot. CGTN/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy