Pogrom rosyjskich samolotów. Zestrzelili aż osiem Su-25

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują swoją kampanię likwidacji jak największej liczby rosyjskiego ciężkiego sprzętu i samolotów. Ukraińcy mają na tym polu ogromne sukcesy.

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują swoją kampanię likwidacji jak największej liczby rosyjskiego ciężkiego sprzętu i samolotów. Ukraińcy mają na tym polu ogromne sukcesy.
Pogrom rosyjskich samolotów. Zestrzelili aż osiem Su-25 /123RF/PICSEL

Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił, że jego żołnierzom w ciągu ostatniego miesiąca udało się zlikwidować aż siedem samolotów szturmowych Su-25 w Awdijiwce w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie prowadzą swoją wielką ofensywę. Dziś (14.11) zestrzelono kolejny, ósmy rosyjski samolot Su-25.

Rosjanie często wykorzystują samoloty Su-25. Wystrzeliwują one w locie salwę pocisków niekierowanych na ukraińskie pozycje w okolicach Awdijiwki. Jednocześnie piloci odpalają też flary, by ukryć się przed ukraińską obroną powietrzną. Podczas tylko jednego takiego ataku, pociski z Su-25 mogą zniszczyć kilka celów jednocześnie.

Reklama

Ukraińcy zestrzelili aż osiem rosyjskich Su-25

Na nieszczęście Rosjan, Ukraińcy dysponują ręcznymi wyrzutniami i systemami obrony, które bez problemu radzą sobie z samolotami Su-25, i to bez względu na to, jak bardzo armia stara się zapewnić bezpieczeństwo swoim pilotom.

Dane podane przez Wałerija Załużnego pokazują, jak karkołomne są próby przejęcia Awdijiwki. Otóż agresorzy mieli w ciągu ostatniego miesiąca stracić 100 czołgów, 250 pojazdów opancerzonych, ok. 50 systemów artyleryjskich i 10 tysięcy żołnierzy.

Rosyjskie desperackie próby przejęcia Awdijiwki

Samoloty szturmowe Su-25 zostały opracowane w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Były produkowane w latach 1978-2017. Napędzane są przez dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz. Każdy posiada 40,2 kN ciągu. Samolot może poruszać się z prędkością maksymalną 950 km/h i może osiągnąć pułap 7000 metrów. Przy pełnym zbiorniku paliwa zasięg maszyny wynosi około 510 kilometrów, a przy dodatkowych zbiornikach 1850 kilometrów.

W skład uzbrojenia wchodzi działko GSz-30-2 kalibru 30 mm o szybkostrzelności 3000 pocisków na minutę, bomby o masie do 500 kg (maksymalnie 8 sztuk), kierowane pociski rakietowe naprowadzane laserowo Ch-25ML i Ch-29L, niekierowane pociski rakietowe kalibru od 57 do 370 mm, zasobniki bombowe KMGU-2 i zasobniki strzeleckie SPPU-22-01. Ponadto do samoobrony służą dwa pociski R-60M typu powietrze-powietrze. Zestaw samoobrony posiada także m.in. dozowniki, które zdolne są do wystrzelenia do 250 flar.

Rosyjskie Su-25 idealnie sprawdzają się na froncie

Podstawowy model Su-25 posiada zamontowany na nosie dalmierz laserowy, który ma zapewniać laserowe odnajdywanie celów. Ponadto w maszynie zamontowany jest radar dopplerowski DISS-7, który wykorzystywany jest do nawigacji. Samoloty mogą mieć na wyposażeniu także radiotelefony zapewniające komunikację w strefie powietrze-ziemia i powietrze-powietrze, w tym transponder SO-69 IFF.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Su-25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy