Szpiegowskie obiekty nad Polską. Armia pokazała nową broń

Niebawem skończą się prowokacje z balonami szpiegowskimi w roli głównej wysyłanych w polską przestrzeń powietrzną z terenów Królewca czy Białorusi. Polska armia wzbogaci się o flotę rozpoznawczych aerostatów o nazwie Barbara.

Koniec szpiegowskich obiektów nad Polską. Armia zakupiła aerostaty
Koniec szpiegowskich obiektów nad Polską. Armia zakupiła aerostatyRaytheonmateriały prasowe

W maju bieżącego roku, Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosił, że Wojsko Polskie chce maksymalnie zwiększyć możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej. Będzie to możliwe za pomocą aerostatów o nazwie Barbara.

MON złożył zapytanie ofertowe w tej sprawie. Jest to pokłosie ostatnich incydentów szpiegowskich w naszym kraju w roli głównej z balonami czy rosyjską rakietą Ch-55 pod Bydgoszczą. Przypominamy, że w granice Polski z terytorium Białorusi wleciał balon szpiegowski, a dużo większe urządzenia z Chin inwigilowały niedawno różne tajne ośrodki wojskowe w Stanach Zjednoczonych.

Wojsko Polskie ma pomysł na ochronę nieba

Teraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sandomierzu poinformowało na platformie X, że "Wojska Radiotechniczne realizują proces zwiększenia zdolności do rozpoznania radiolokacyjnego w ramach rozwoju Sił Zbrojnych RP". Ujawniono więcej ciekawych informacji na temat lokalizacji posterunków radiolokacyjnych i miejsca, gdzie powstanie pierwszy z nich.

Okazuje się, że plany zakładają sformowanie aerostatowego batalionu radiotechnicznego. Pierwszy posterunek ma powstać w lipcu 2026 roku. Wojska Radiotechniczne zamieściły też mapę, na której pokazano lokalizację posterunków. Ma ona wymiar nie tylko informacyjny dla obywateli Polski, ale również być przestrogą dla naszego wroga.

Jeśli chodzi o lokalizację pierwszego posterunku radiolokacyjnego dla aerostatów, to ostatecznie wybrano na to miejsce 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny w Zarowiu k. Kurzyny Wielkiej, w gminie Ulanów, w powiecie niżańskim. Oprócz niego, maszyny pojawią się w miejscowości Sędzice, Karbowskie i Pobikry. Zamieszczona mapa sugeruje również, że w Czerwonym Borze znajdzie się centrum dowodzenia.

Polskie niebo obserwowane przez aerostaty Barbara

Armia chce odbudować polskie wojska balonowe, które powstały ponad 100 lat temu, a obecnie już nie istnieją, a jak widać, wciąż jest na nie zapotrzebowanie przez działania Rosji czy Chin. Aerostat to tak naprawdę wysoko wyniesiony balon na uwięzi, zabierający ze sobą nowoczesny radar 3D, który ma zdolność wykrywania obiektów powietrznych na różniej wysokości.

MON ujawnił, że Wojsko Polskie chce pozyskać cztery sztuki aerostatów Barbara ze Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem będzie ciągła radiolokacja nadzoru przestrzeni powietrznej, w tym wykrywania celów nawodnych. Zanim jednak one do nas dotrą, będziemy dysponowali innymi maszynami, które pozwolą nam już teraz aktywnie się bronić.

Samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340B AEW-300

Armia w lipcu podpisała umowę na dostawę dwóch szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340B AEW-300 klasy AEW&C (Airborne Early Warning and Control). Mają one pojawić się w Polsce do końca roku.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas