Widzieliście na niebie UFO? To może być ADIFO, naddźwiękowy latający spodek [FILM]

Entuzjaści UFO zachwycają się wszelkiej maści zdjęciami i filmami, na których pojawiają się niezidentyfikowane pojazdy latające. Teraz materiały z ich udziałem będą w sieci pojawiały się znacznie częściej, a to za sprawą ADIFO.

Dwaj rumuńscy naukowcy postanowili wykorzystać swoje doświadczenie i najnowsze technologie do budowy pierwszego małego spodka latającego, swoim wyglądem przypominającego kultowe statki kosmiczne obcych cywilizacji, znane nam dobrze z komiksów i filmów sci-fi, na pokładach których od zarania dziejów kosmici odwiedzają naszą planetę i dokonują przerażających eksperymentów na ludziach.

ADIFO to skrót od All-DIrectional Flying Object i jest to najbardziej zaawansowany tego typu pojazd latający na świecie. Spodek ma 120 centymetrów szerokości i waży kilka kilogramów. Został wyposażony w cztery wentylatory elektryczne, dzięki którym możemy odbywać pionowe starty i lądowania. Gdy już znajdzie się w powietrzu, włączają się dwa silniki odrzutowe (na razie elektryczne), które mogą rozpędzić ADIFO do prędkości naddźwiękowej. W sprawnym manewrowaniu pojazdem pomagają też dwie dysze znajdujące się z boku urządzenia.

Reklama

Naukowcy zapewniają, że docelowo urządzenie będzie mogło latać do góry nogami, szybko obracać się w trakcie lotu, zmieniać położenie, a przekraczanie bariery dźwięku nie będzie tak głośne i charakterystyczne, jak w przypadku zwykłych samolotów. Na razie urządzenie jest małe, bezzałogowe i sterowane radiowo, ale Rumuni chcą zbudować pełnowymiarowy pojazd, na pokład którego będzie mogło wejść kilka osób i odbyć niezapomniany lot z prędkością naddźwiękową.

Na powyższym materiale filmowym możecie zobaczyć testy powietrzne ADIFO. Możliwości prototypu urządzenia, już na tym etapie rozwoju projektu, po prostu zachwycają, ale najlepsze dopiero przed nami. Rozwój technologii postępuje w szybkim tempie, to daje nadzieję, że niedługo będzie można zbudować urządzenia będące namiastką statków kosmicznych. Oczywiście miło byłoby wyposażyć je w napędy antygrawitacyjny, ale aktualnie nie jest to możliwe.

Ciekawe, czy przypadkiem armia USA już kilka dekad temu nie posiadała takich wynalazków, skoro dysponuje ogromnym budżetem na realizację tego typu projektów. Być może to właśnie najróżniejsze ich prototypy mogliśmy zobaczyć na przestrzeni ostatnich dekad.

Źródło: GeekWeek.pl/ADIFO Aircraft / Fot. ADIFO Aircraft

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy