Commodore

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:37) Aktualizacja Wtorek, 20 lutego 2024 (15:12)
Commodore to marka komputerów szczególnie popularna w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. Produkowała różnorodne urządzenia, w tym komputery domowe, konsole do gier oraz odtwarzacze multimedialne. Jeden z najbardziej znanych modeli to Commodore 64.
Commodore - najważniejsze informacje
Kasety stały się podstawowym nośnikiem dla komputerów 8-bitowych Commodore. /123RF/PICSEL

Commodore - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1954

  • Kraj założenia:

    Kanada

  • Produkty:

Commodore, założone przez Jacka Tramiela w 1954 roku, zaczęło jako firma produkująca maszyny do pisania, a następnie przeniosło swoją uwagę na elektroniczne kalkulatory, zanim stało się jednym z pionierów w branży komputerów osobistych. 

Commodore wprowadziło na rynek kilka przełomowych produktów, które miały znaczący wpływ na rozwój komputerów osobistych.
  
Największym sukcesem był Commodore 64 wprowadzony na rynek w 1982 roku. C64 stał się najlepiej sprzedawanym komputerem osobistym wszech czasów. Był ceniony za swoje możliwości graficzne i dźwiękowe, które były rewolucyjne w tamtym czasie. 

W połowie lat 80. Commodore wprowadziło linię komputerów Amiga. Zaawansowane możliwości graficzne i dźwiękowe Amigi znacznie przewyższały inne komputery osobiste.
 
Commodore upadło w 1994 roku w wyniku problemów finansowych i intensywnej konkurencji na rynku komputerów osobistych.

Nawet po upadku Commodore, w Polsce nadal istnieje aktywna społeczność entuzjastów tych komputerów. Organizowane są zloty i spotkania, na których wymieniają się doświadczeniami, oprogramowaniem i wspominają złote czasy Commodore.

Więcej na temat Commodore

Commodore - Wiadomości