Zmarł Jack Tramiel, twórca Commodore
W wieku 83 lat zmarł Jack Tramiel, a raczej Jacek/Idek Trzmiel, genialny konstruktor urodzony 13 grudnia 1928 roku w Łodzi w rodzinie polskich Żydów, założyciel firmy Commodore International, twórca takich komputerów jak Commodore 64 oraz Atari ST.
Tramiel zaczął od produkcji maszyn do pisania, ale skończył jako twórca doskonale rozpoznawanych na całym świecie w latach 70., 80. oraz 90. komputerów osobistych marki Commodore. Przez krótki okres był także szefem firmy Atari. Jego historia jest bardzo burzliwa, ale doskonale oddaje początki branży komputerowej i pierwsze kroki wielkich wizjonerów.
Ojciec komputera osobistego
Commodore - Kultowe komputery
Nikt nie jest pewny, jakie było prawdziwie imię i nazwisko Jacka Tramiela - mówi się o Jacku oraz Idku, a także o nazwisku Tramielski. W 1939 roku trafił do łódzkiego gettta, pracując przez 5 lat w fabryce odzieży. W sierpniu 1944 on i jego ojciec zostali przetransportowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na miejscu, po uznaniu przez dr Josefa Mengele za zdolnych do pracy, trafili do obozu Hannover-Ahlem niedaleko Hanoweru. Ojciec zmarł w obozie, Tramiel w kwietniu 1945 roku doczekał wyzwolenia obozu. Trzy lata później wyemigrował do USA. Na miejscu, po krótki epizodzie w armii Stanów Zjednoczonych, założył firmę Commodore Portable Typewriter zajmującą się produkcją maszyn do pisania.
W drugiej połowie lat 70. zorientował się jednak, że przyszłością będą komputery osobiste. W 1977 roku na rynek trafił Commodore PET. Sprzęt miał 4 KB RAM-u i kosztował 600 dolarów. Potem pojawił się prawdziwy hit - komputer VIC-20. W 1982 roku przyszła pora na absolutnie kultowy komputer - Commodore 64 z mikroprocesorem MOS6510, prawdopodobnie najpopularniejszy komputer osobisty na świecie. W 1984 roku, po odejściu z Commodore, Tramiel został szefem konkurencyjnego Atari. To za jego kadencji na rynek wprowadzono Atari ST.
Tramiel był współzałożycielem amerykańskiego muzeum upamiętniającego Holokaust. Zmarł 8 kwietnia z nieznanych przyczyn. Zostawił trzech synów - Samuela, Leonarda i Garrego.