Commodore 64 – 35 lat kultowego komputera
Commodore 64 kultowy sprzęt, pierwszy komputer wielu Polaków, obchodzi swoje 35. urodziny.
Debiutujący 22 sierpnia komputer domowy kosztował 595 dolarów (ekwiwalent dzisiejszego 1500 dolarów). Jak na tamte czasy, była to rozsądna cena. Commodore był tańszy od swej konkurencji - IBM-a, Apple'a czy Atari. Producent, firma Commodore International, nie zlecił bowiem projektu oraz produkcji firmom zewnętrznym, ale był w stanie dokonać tego na własną rękę. Sprzęt był wyposażony 8-bitowy mikroprocesor MOS Technology 6510, 64 kB pamięci RAM i wyświetlał 16 kolorów.
Za syntezę dźwięku odpowiedzialny był układ scalony 6581 SID. W pierwszej wersji funkcje napędu pełniły kasety magnetofonowe. Produkcję komputera zakończono w 1993 r.. Trudno jednoznacznie oszacować, ile jednostek sprzedało się na całym świecie, dane mówią o przedziale między 12 a 17 milionów, co czyni z C-64 najpopularniejszy komputer domowy w historii branży IT. Ze względu na rozsądną cenę, C-64 zyskał bardzo dużą popularność w Polsce, główne pod koniec lat 80. i na początku lat 90., będąc pierwszym komputerem wielu młodych Polaków.
Lot Trzmiela
Ojcem C-64 był Jack Tramiel, a raczej Jacek (Idek) Trzmiel, konstruktor urodzony 13 grudnia 1928 roku w Łodzi w rodzinie polskich Żydów. W 1939 roku trafił do łódzkiego gettta, pracując przez 5 lat w fabryce odzieży. W sierpniu 1944 on i jego ojciec zostali przetransportowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na miejscu, po uznaniu przez dr Josefa Mengele za zdolnych do pracy, trafili do obozu Hannover-Ahlem niedaleko Hanoweru. Ojciec zmarł w obozie, Tramiel w kwietniu 1945 roku doczekał wyzwolenia obozu. Trzy lata później wyemigrował do USA. Na miejscu, po krótki epizodzie w armii Stanów Zjednoczonych, założył firmę Commodore Portable Typewriter zajmującą się produkcją maszyn do pisania.
W drugiej połowie lat 70. zorientował się jednak, że przyszłością będą komputery osobiste. W 1977 roku na rynek trafił Commodore PET. Sprzęt miał 4 KB RAM-u i kosztował 600 dolarów. Potem pojawił się prawdziwy hit - komputer VIC-20. W 1982 roku przyszła pora na absolutnie kultowy komputer - Commodore 64 z mikroprocesorem MOS6510, prawdopodobnie najpopularniejszy komputer osobisty na świecie. W 1984 roku, po odejściu z Commodore, Tramiel został szefem konkurencyjnego Atari. To za jego kadencji na rynek wprowadzono Atari ST.
Commodore - Kultowe komputery