AI od IBM wykrywa raka piersi na rok przed… jego wystąpieniem
Wobec takich informacji trudno wątpić w możliwości sztucznej inteligencji i wygląda na to, że skoro pomaga ratować ludzkie życie, lekarze będą na nią patrzeć coraz przychylniejszym okiem.
Jakiś czas temu IBM podzielił się z nami informacjami na temat swojej sztucznej inteligencji, która jest w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem cukrzycę, a teraz docierają do nas kolejne ciekawe wieści. Tym razem chodzi o AI wytrenowane w poszukiwaniu symptomów świadczących o zbliżającym się raku piersi, które jest w stanie wykryć rok przed wystąpieniem choroby i skutecznością na poziomie 87%, czyli podobną do ludzkich radiologów.
Co prawda już wcześniej widzieliśmy rozwiązania, które prognozowały chorobę, ale opierając się albo na wynikach mammografii, albo dokumentacji medycznej - IBM chwali się, że ich algorytmy łączą oba te elementy, co pozwala na niespotykaną skuteczność. Koncern trenował swoją sztuczną inteligencję na anonimowych obrazach z mammografii połączonych z biomarkerami i danymi klinicznymi, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy wynikającej z braku kontekstu, np. informacji o dodatkowych chorobach czy niedoborach witaminowych.
I choć IBM udostępniło swojemu AI różnorodne dane z biopsji, testów laboratoryjnych i danych medycznych z różnych chorób i zabiegów, to oczywiście nikt nie spodziewa się, że podczas stawiania diagnozy lekarze będą polegać wyłącznie na tej opinii - skuteczność jest jednak na tyle wysoka, że spokojnie może służyć jako druga para oczu, pozwalając na weryfikację przypuszczeń radiologów. Koncern podkreśla, że może mieć to duże znaczenie w miejscach, gdzie kolejki do lekarzy są ogromne i pacjenci czekają miesiącami, by skonsultować pierwszą diagnozę z innym specjalistą.
Przy okazji warto też wspomnieć, że podobnym rozwiązaniem pochwaliło się ostatnio MIT, którego sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć raka piersi… pięć lat przed pojawieniem się choroby, korzystając jedynie z obrazów. Mówiąc krótko, sztuczna inteligencja jest tu bardzo pomocna i dobrze wiedzieć, że jest w stanie wcześnie wykryć chorobę lub prawdopodobieństwo jej wystąpienia i umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie stosownej terapii. Trzymamy więc kciuki, żeby jak najszybciej weszła do powszechnego medycznego użycia.
Źródło: GeekWeek.pl/MIT / Fot. MaxPixel