Dręczą Cię negatywne wspomnienia? Odpowiada za nie ta część mózgu

Silne emocje, których doświadczamy zachowują się w naszej pamięci. Ten mechanizm pomógł przetrwać naszemu gatunkowi, ale jednocześnie odpowiedzialny jest m.in. za stres pourazowy. Udało się odnaleźć miejsce, które jest współodpowiedzialne za zachowywanie tych informacji. To móżdżek.

Biorąc pod uwagę złożoność naszego ciała i niesamowity postęp technologiczny, nie powinien nas dziwić fakt, że co chwilę pojawiają się nowe istotne doniesienia odnośnie funkcji jakie pełnią różne obszary naszego mózgu. Tym razem odkryto, że móżdżek odkrywa znaczną rolę w zapamiętywaniu naszych emocji.

Gdzie zapamiętujemy pozytywne i negatywne doświadczenia?

Doświadczenia, którym był poddawany gatunek ludzki musiał być głębiej zapisany w naszych głowach, aby nasz gatunek mógł przetrwać. W związku z tym, mimo naszego rozwoju gdzieś w głowach siedzi informacja o tych pierwotnych potrzebach, jak pożywienie i bezpieczeństwo, które muszą być zapewnione w pierwszej kolejności. Dopiero później możemy zaspokajać wyższe potrzeby.

Reklama

Do tej pory było wiadomo, że obszarami mózgu, które odpowiedzialne są za konsolidację emocjonalnych wspomnień są ciało migdałowate i hipokamp. Ale w związku z tym, że móżdżek jest związany z odczuwaniem strachu, badacze chcieli sprawdzić, czy ma związek również z zapamiętywaniem wspomnień okazało się, że ma.

Przeczytaj także: Mężczyźni są biologicznie starsi od kobiet? Tak, naukowcy właśnie to udowodnili

Naukowcy obejrzeli ludzkie mózgi

Dzięki metodzie zwanej funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) naukowcy mogli dokonać skanów ludzkich mózgów i przyjrzeć się im. 1418 ochotników oglądało obrazy wzbudzające emocje. Niektóre pozytywne, inne negatywne. Oczywiście, jak można się spodziewać, tego rodzaju obrazy były lepiej zapamiętywane niż neutralne.

Badacze zwrócili uwagę, że podczas zapamiętywania móżdżek był aktywny i zaobserwowano jego komunikację z kresomózgowiem, największą częścią naszego mózgu. Móżdżek otrzymywał informacje z regionu kluczowego do postrzegania i oceny uczyć i przekazywał informacje do  ciała migdałowatego i hipokampu.

Jak można wykorzystać to odkrycie?

Wszystkie odkrycia związane z obwodami neuronowymi mogą pomóc w przyszłości, kolokwialnie mówiąc "naprawić" nasze wspomnienia, gdy mamy problem z ich prawidłowym przechowywaniem, lub gdy zbytnio odcisną się w naszej pamięci. Gdy wspomnienia są zbyt bolesne mogą nawet doprowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym.

- Odkrycia te poszerzają wiedzę na temat roli móżdżku w złożonych procesach poznawczych i emocjonalnych i mogą mieć znaczenie dla zrozumienia zaburzeń psychicznych z nieprawidłowymi obwodami emocjonalnymi, takich jak zespół stresu pourazowego lub zaburzenia ze spektrum autyzmu - piszą naukowcy.

Przeczytaj także:

Lubisz pachnący popcorn z masełkiem? Możesz nieświadomie niszczyć swoje płuca

Mechaniczny mięsień, zupełnie jak prawdziwy. Ta nowa proteza to wybawienie dla osób po amputacji

Jest nowy i skuteczny lek na Alzheimera. Lecanemab hamuje rozwój choroby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zespół stresu pourazowego | choroby psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy