Elon Musk buduje bioreaktor RNA, który przyspieszy produkcję szczepionki na CoVID-19

Pandemia nie zwalnia ani na chwilę. Wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Pojawiło się jednak światełko w tunelu w postaci Tesli, dzięki której może uda się szybko opanować sytuację, zanim będzie za późno.

Elon Musk buduje bioreaktor RNA, który przyspieszy produkcję szczepionki na CoVID-19
Elon Musk buduje bioreaktor RNA, który przyspieszy produkcję szczepionki na CoVID-19Geekweek - import

Elon Musk i jego zespół inżynierów z firmy Tesla złożyli wniosek patentowy na budowę bioreaktora RNA, za pomocą którego będzie można tworzyć reakcje chemiczne związane z przemianą DNA w RNA i testami pierwszych specyfików opartych o matrycowe RNA. Miliarder ma zbudować mini-fabryki takich szczepionek. Pozwolą one przeprowadzić testy specyfików, a następie wyprodukować setki milionów szczepionek w krótkim czasie.

Tesla nawiązała w ten celu współpracę z niemiecką firmą CureVac. Zrobiło się o niej głośno dwa miesiące temu, gdy jako pierwsza na świecie poinformowała, że wypuści na rynek skuteczną szczepionkę na CoVID-19. Technologia opracowana przez CureVac ma być przełomowa, gdyż będzie to pierwsza szczepionka mRNA, czyli ma się cechować niesamowitą, 100-procentową skutecznością.

CureVac jest w trakcie rozwoju technologii, dzięki której ludzkość nie tylko będzie mogła skutecznie walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2, ale również pokonać niemal wszystkie najgroźniejsze choroby. Przełomowa technologia bazuje na tzw. mRNA, czyli matrycowym RNA. Naukowcy z CureVac w ubiegłym roku zaprojektowali prototyp platformy do drukowania mRNA.

Pozwala ona drukować dla ludzkich komórek swoisty kod, który przeprogramowuje je w ten sposób, że pełnią one określone funkcje dokładnie tak, jak tego chcemy. Oznacza to, że nasze organizmy będą mogły same dla siebie produkować leki i w ten sposób wyleczyć się same z praktycznie każdego schorzenia. To technologia przyszłości, która znajduje się obecnie w fazie zaawansowanego rozwoju.

Firma chce z pomocą technologii mRNA tworzyć również uniwersalne leki na raka i szczepionki np. na grypę, które będą działać na 10 lat do przodu. Tutaj bardzo pomocne będą superkomputery i sztuczna inteligencja, z pomocą których uda się przeprowadzić symulacje i zakodować w mRNA informacje, by walczyć z przyszłymi mutacjami wirusa.

Eksperci wskazują, że ta technologia ma tak ogromny potencjał, że zainteresowane są nią największe kraje świata i koncerny. Warto tutaj podkreślić, że w projekt inwestuje szef Amazonu, Jeff Bezos, fundacja Billa i Melindy Gates, a także Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA).

Przy okazji firmy CureVac warto wspomnieć, że w projekt opracowania leku na SARS-CoV-2 zaangażowana jest Polka, dr Mariola Fotin-Mleczek. Zajmuje się ona w firmie nadzorowaniem prac i rozwoju technologii związanych właśnie z tematem koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródło: GeekWeek.pl/Tesla/Elon Musk/Twitter/CureVac/ / Fot. Piqsels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas