Kawa chroni przed rakiem? Naukowcy znaleźli ciekawy trop

Jeżeli twój poranek nie może obejść się bez kubka kawy lub herbaty, ta wiadomość może ci się spodobać. Naukowcy z Uniwersytetu Utah znaleźli bowiem trop, że oba napoje mogą znacząco chronić przed zachorowaniem rodzaje raka głowy i szyi. Oto co odkryli.

Czy picie kawy może obniżyć ryzyko nowotworu? Naukowcy wskazują, że to możliwe
Czy picie kawy może obniżyć ryzyko nowotworu? Naukowcy wskazują, że to możliwe123RF/PICSEL

Kawa i herbata a nowotwory

Nowotwory różnych części głowy i szyi są jednymi z najgroźniejszych rodzajów chorób cywilizacyjnych na świecie. Wcześniej istniały już spekulacje, że picie kawy lub herbaty może mieć jakiś wpływ na ryzyko tych nowotworów. Niemniej do tej pory nie istniały spójne wyniki.

Zmienić to postanowili badacze z Huntsman Cancer Institute Uniwersytetu Utah. Postanowili przeanalizować dane z 14 badań przeprowadzonych przez różnych naukowców zrzeszonych w ramach International Head and Neck Cancer Epidemiology (INHANCE). Znaleźli niezwykle ciekawe zależności.

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah połączyli informacje na temat 9 548 pacjentów z różnymi nowotworami głowy i szyi oraz 15 783 osoby z grupy kontrolnej bez raka. Wszystkie osoby były pytane, czy piją regularnie kawę i herbatę oraz z jaką częstotliwością.

Niespodziewane wyniki

Odkryli, że w porównaniu z osobami niepijącymi kawy, osoby pijące więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie miały o 17 proc. niższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka głowy i szyi ogółem, o 30 proc. niższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej i o 22 proc. niższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka gardła.

Swoistym wyznacznikiem danych liczbowych było zestawienie częstotliwości picia trzech napojów: zwykłej kawy/kawy bezkofeinowej oraz zwykłej herbaty z występowaniem raka gardła. Ogólnie analiza wykazała, jakoby picie od trzech do czterech filiżanek kawy z kofeiną wiązało się z 41 proc. niższym ryzykiem zachorowania na raka gardła, kawy bezkofeinowej – 25 proc., a herbaty – 29 proc.

Według autorów badania stanowi ono do tej pory najbardziej kompleksowy wgląd w zagadnienie picia kawy i herbaty a ryzyka nowotworów. Zauważają, że wcześniej niektóre badania wskazywały, że tego rodzaju napoje zawierają bioaktywne związki o potencjalnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym. Oczywiście dodają, że ich analizy nie można traktować jako wyroczni, jednak są zdania, że nie należy ich ignorować, badając to zagadnienie.

Nawyki związane z kawą i herbatą są dość złożone, a wyniki te potwierdzają potrzebę uzyskania większej ilości danych i dalszych badań dotyczących wpływu kawy i herbaty na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka
stwierdziła główna autorka badań, profesor Yuan-Chin Amy Lee.
Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas