Mleko chroni przed rakiem. Pij szklankę dziennie
Jak pokazują wyniki nowego badania dotyczącego wpływu diety na rozwój raka jelita grubego, codzienne spożywanie dużej szklanki mleka może zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o jedną piątą.
Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie, powodujący rocznie niemal 2 miliony zachorowań i 1 milion zgonów. Prognozy wskazują, że do 2040 roku liczba nowych przypadków wzrośnie do 3,2 miliona, a liczba zgonów do 1,6 miliona. Szczególnie niepokojące jest rosnące tempo zachorowań wśród młodszych osób, dla przykładu w Wielkiej Brytanii liczba diagnoz u dorosłych w wieku 25–49 lat wzrosła o 22 proc. między wczesnymi latami 90. a 2018 rokiem.
Zdaniem lekarzy ponad połowie przypadków raka jelita grubego można zapobiec poprzez zmiany w diecie i stylu życia. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, spożywanie większej ilości błonnika, ograniczenie alkoholu, aktywność fizyczna oraz unikanie palenia to kluczowe czynniki obniżające ryzyko. Dieta odgrywa tu szczególną rolę, bo jedna piąta przypadków nowotworu jest związana z nadmiernym spożyciem czerwonego lub przetworzonego mięsa.
Zbadali wpływ 97 produktów na rozwój raka
Nowe badanie, w którym przeanalizowano dane dietetyczne ponad 540 tys. kobiet na przestrzeni niemal 17 lat, badając wpływ 97 różnych produktów spożywczych, napojów i składników odżywczych na ryzyko raka jelita grubego, pokazuje że wapń, zarówno z produktów mlecznych, jak i roślinnych, działa ochronnie, natomiast alkohol i mięso zwiększają ryzyko.
Spożycie alkoholu i mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego - każde 20 g alkoholu dziennie (ok. kieliszek wina) podnosi ryzyko o 15 proc., a 30 g czerwonego lub przetworzonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko o 8 proc. Z drugiej strony, 300 mg wapnia dziennie – ilość zawarta w około pół litra mleka – obniża ryzyko raka jelita grubego o 17 proc. Podobny efekt zaobserwowano w przypadku wapnia pochodzącego z produktów roślinnych, jak wzbogacane mleko sojowe.
To kompleksowe badanie dostarcza solidnych dowodów na to, że produkty mleczne mogą pomagać w zapobieganiu rakowi jelita grubego, głównie dzięki zawartości wapnia. Wapń, niezależnie od źródła, wydaje się kluczowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko
Rola wapnia w ochronie przed rakiem
Dr Papier zauważyła, że wapń może chronić przed rakiem jelita grubego poprzez wiązanie kwasów żółciowych i tłuszczowych w jelicie grubym, co zmniejsza ich potencjał rakotwórczy. Choć badanie skupiało się na kobietach po menopauzie, naukowcy przewidują, że ochronne działanie wapnia dotyczy również mężczyzn i młodszych osób.
Sophia Lowes z organizacji Cancer Research UK, która współfinansowała badanie, podkreśliła, że rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak mu zapobiegać. Zaleca utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety, unikanie alkoholu i przetworzonego mięsa oraz spożywanie dużych ilości owoców, warzyw i pełnych ziaren. Eksperci podkreślają potrzebę dalszych badań nad wpływem wapnia i innych składników odżywczych na rozwój tego nowotworu, aby ograniczyć liczbę osób dotkniętych tą chorobą.
Produkty mleczne, takie jak mleko, mogą być częścią diety zmniejszającej ryzyko raka jelita grubego