Może to wydać się dziwne, ale szybkość chodzenia ma wpływ na naszą długość życia

Naukowcy znaleźli właśnie związek między szybkością chodzenia i długością życia. Im wolniej chodzimy, tym szybciej się starzejemy i umieramy. Dziwne, prawda? Ale jednak naukowo potwierdzone!

Może to wydać się dziwne, ale szybkość chodzenia ma wpływ na naszą długość życia
Może to wydać się dziwne, ale szybkość chodzenia ma wpływ na naszą długość życiaGeekweek

Szybkość i sprawność poruszania się od dawna jest stosowana jako ważny biomarker neurologicznego i fizycznego zdrowia u osób starszych, ale badania podejmujące ten temat przeprowadzono dopiero po raz pierwszy - zdaniem naukowców należy dobrze przyglądać się szybkości chodzenia osób w okolicach 40. roku życia, bo dzięki temu można skutecznie oszacować zachodzące procesy starzenia się organizmu.

- Lekarze od dawna wiedzą, że osoby poruszające się wolno po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce, umierają dużo szybciej niż ich szybciej chodzący rówieśnicy. W naszych badaniach skupiliśmy się jednak na dużo dłuższym okresie życia człowieka, od czasów przedszkolnych do średniego wieku, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że wolne chodzenie jest znakiem ostrzegawczym już na dekady przed osiągnięciem statusu seniora - wyjaśnia jeden z autorów badań, Terrie Moffitt.

Dane wykorzystane podczas nowych analiz pochodzą z długoterminowych badań znanych jako Dunedin Multidisciplinary Health and Development Study, w ramach których naukowcy śledzą grupę 904 uczestników od momentu urodzenia na początku lat siedemdziesiątych - wszyscy mają obecnie 45 lat i od początku mierzono im szybkość chodzenia. Naukowcy skupili się tu na dwóch hipotezach - czy szybkość chodu w średnim wieku może odzwierciedlać wczesne znaki biologicznego starzenia oraz czy wolne chodzenie w średnim wieku może był połączone z kiepskim funkcjonowaniem neurokognitywnym w dzieciństwie.

W pierwszym przypadku badacze trafili w dziesiątkę, bo okazało się, że osoby wolno chodzące w wieku 45 lat mają już pewne zmiany w mózgu, jak mniejsza objętość mózgu i cieńsza kora mózgowa. To sugeruje, że szybkość chodzenia jest nie tylko markerem pewnych zaników u starszych pacjentów, ale i może znacząco przyspieszyć biologiczne starzenie u osób w średnim wieku. Jeżeli zaś chodzi o związku wolnego chodzenia z dzieciństwem, to naukowcom na podstawie badań u 3-latków udało się skutecznie przewidzieć szybkość ich chodzenia 40 lat później.

I choć naukowcom nie udało się rozszyfrować wszystkich stojących za tym zjawiskiem mechanizmów i mają świadomość pewnych ograniczeń swoich badań, to jedno jest pewne - szybkość chodzenia osób dorosłych może być świetnym narzędzie diagnostycznym i powinna zmusić nas do myślenia, szczególnie jeśli należymy do tych wolno chodzących.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas