Naukowcy ogłaszają wielki przełom w terapiach zwalczających nowotwory

W obecnym czasie liczą się każde dobre wieści, a te od francuskich naukowców zapowiadają się wyjątkowo obiecująco i dotyczą opracowanej właśnie nowoczesnej i bardzo skutecznej terapii nowotworowej.

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, żeby pozbyć się raka - lekarze korzystają z połączenia leczenia chemią, naświetlania i radioterapii, za każdym razem indywidualnie dopasowując terapię, by uzyskać jak najlepsze rezultaty. Dziś dowiedzieliśmy się jednak, że można spróbować również innego podejścia, a mianowicie połączenia chemioterapii u terapii światłem w jednym lekarstwie. Chemioterapia obejmuje najczęściej wprowadzanie do organizmu substancji, które walczą z komórkami nowotworowymi, a najczęściej stosowaną jest cisplatyna.

Reklama

Ta przyczepia się do DNA komórek nowotworowych i zaburza ich strukturę do czasu aż ich nie zabije. Fotochemoterapia to zaś łączona forma leczenia światłem ultrafioletowym oraz specjalnymi substancjami chemicznymi, będących fotouczulaczami, czyli zwiększającymi wrażliwość skóry na nadfiolet. Naukowcy z Paris Sciences et Lettres University i Hebrew University poinformowali właśnie środowisko naukowe, że udało im się połączyć obie te metody w jedną, a efektem ich badań jest lek o nazwie Ru-Pt. 

Jego komponentem chemicznym jest wspomniana cisplatyna, ale w środku znajdziemy również sodium phenylbutyrate, czyli inną substancję, która wzmacnia działanie cisplatyny. Jeżeli zaś chodzi o PDT, to wnosi on ruthenium (II) metal complex. Oba składniki są ze sobą połączone molekularnie w bardzo precyzyjny sposób, aby osiągnęły odpowiednią długość i nie przeszkadzały sobie wzajemnie w pracy. Pomysł ten zakłada, że kiedy taka kombinacja dotrze do komórek rakowych, to od razu atakuje je podwójnie - chemią i aktywowaną laserem fotochemoterapią. 

Naukowcy testowali już swoją metodę na laboratoryjnych komórkach rakowych i odkryli, że jest ona w stanie zniszczyć dużo więcej komórek rakowych niż każda z terapii przeprowadzona osobno. Co więcej, kombinacja była skuteczna nawet w przypadku komórek, które były oporne na inne leki, zabijając je 10 razy wydajniej niż inne sposoby leczenia. Mówiąc krótko, pierwsze rezultaty są bardzo obiecujące i mamy nadzieję, że za jakiś czas badacze uzyskają zgodę na testy kliniczne, a lekarze dostaną kolejne narzędzie w walce o nasze zdrowie i życie.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy