Naukowcy ujawnili brutalną prawdę o e-papierosach

Najnowsze badania wskazują, że przerzucenie się z papierosów na e-papierosy nie jest dobrym pomysłem. Okazuje się, że u palących e-papierosy występują zmiany, jak u osób chorujących na raka po paleniu papierosów.

Naukowcy z University College London oparli swoje wnioski na porównaniu analizy próbek komórek pobranych z jamy ustnej osób palących papierosy i e-papierosy. Łącznie przebadali próbki od 4000 osób. Wśród nich byli palacze papierosów i osób, które regularnie używają e-papierosów, czasem też palących tytuł.

Wyniki pokazały, że obie grupy mają podobne zmiany w DNA komórek w jamie ustnej. Autorzy badań powiązali te zmiany z rozwojem raka płuc u palaczy. Zastrzegli przy tym, że ich wyniki nie dowodzą, że e-papierosy powodują raka. Według nich nasuwają jednak wnioski, że e-papierosy nie są tak nieszkodliwe, jak można było sądzić.

Reklama

Nie możemy powiedzieć, że e-papierosy powodują raka na podstawie naszego badania, ale obserwujemy, że użytkownicy e-papierosów wykazują pewne podobne zmiany epigenetyczne w komórkach policzkowych jak palacze, a zmiany te są związane z przyszłym rozwojem raka płuc u palaczy - powiedziała Chiara Herzog, jedna z autorek badania

E-papierosy szkodliwe jak normalne papierosy?

Badanie w szczególności dotyczyło wpływu e-papierosów i tytoniu na ludzkie komórki poprzez obserwowanie zmian epigenetycznych. Epigenom odnosi się do dodatkowej warstwy informacji, która nakłada się na DNA. Zmienia się przez całe życie, jednak takie rzeczy jak zmiany nowotworowe pozostawiają na nim specyficzne ślady.

W badaniu naukowcy zaobserwowali, że podobne zmiany epigenomiczne zaobserwowano w komórkach użytkowników e-papierosów, którzy wypalili mniej niż 100 papierosów w ciągu swojego życia.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Cancer Research.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DNA | e-papierosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy