Osoby ozdrowiałe z CoVID-19 mogą zarażać innych jeszcze przez wiele dni

Najnowsze badania amerykańskiego i chińskiego zespołu wirusologów nie pozostawiają złudzeń, osoby chore na CoVID-19 nie mogą szybko pozbyć się koronawirusa i być bezpieczne dla społeczeństwa.

Okazuje się, że połowa ozdrowieńców, czyli osób, u których znikły objawy choroby, może jeszcze infekować inne osoby przez nawet 8 dni. Mówimy tutaj o objawach takich jak: wysoka temperatura, kaszel, ból stawów, trudności z oddychaniem, ból gardła i ogólne zmęczenie.

Najnowsze badania opublikowali właśnie naukowcy z Treatment Center of PLA General Hospital w Pekinie oraz Yale University School of Medicine. Przeanalizowali oni dane zgromadzone na podstawie badań dziesiątek tysięcy pacjentów chorych na CoVID-19.

Te informacje są kluczowe w skutecznej walce z pandemią. W ostatnim czasie w Polsce głośno mówiło się o powiększającym się gronie ozdrowieńców. Jednak z racji tego, że są to osoby, które wciąż są zainfekowane SARS-CoV-2, a nie w pełni wyzdrowiałe, nie zostają wypuszczane ze szpitali do domów, gdyż tak naprawdę pomimo nie odczuwania objawów choroby, wciąż stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa.

Reklama

Naukowcy zachęcają osoby, u których w ostatnim czasie wystąpiły objawy charakterystyczne dla CoVID-19, do pozostania w domu na kwarantannie. Nawet jeśli już czują się dobrze, powinny jeszcze odizolować się od bliskich, znajomych i całego społeczeństwa na przynajmniej kolejne od 8 do 14 dni. Wówczas będą miały niemal 100-procentową pewność, że skutecznie pokonały koronawirusa i kontakt z nimi jest w pełni bezpieczny.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Pixabay/Ministerstwo Zdrowia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy