Ponad 75% hospitalizowanych z powodu CoVID-19 to osoby z nadwagą i otyłe

Od początku pandemii docierały do nas informacje, że osoby z nadwagą i otyłe są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, a teraz mamy na to naukowe dowody.

Ponad 75% hospitalizowanych z powodu CoVID-19 to osoby z nadwagą i otyłe
Ponad 75% hospitalizowanych z powodu CoVID-19 to osoby z nadwagą i otyłeGeekweek - import

Nowy raport z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) potwierdza, że ponad 75% osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 ma nadwagę lub jest otyła. Odkrycie potwierdza opinie naukowców, którzy od początku wiązali ciężkość przebiegu choroby z BMI pacjenta. Oczywiście, nie było to dla nikogo większym zaskoczeniem, bo zbyt duża masa ciała często powoduje szereg innych chorób, jak problemy z sercem czy cukrzyca i przez to zwiększa ryzyko hospitalizacji i zgonu. Jednakże tym razem pojawia się wiele głosów sugerujących, że w przypadku Covid-19 otyłość jest drugim najpoważniejszym - zaraz po wieku - czynnikiem powodującym ciężki przebieg choroby.

W swoich nowych badaniach CDC przyjrzało się 148 494 pacjentom hospitalizowanym z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych między marcem a grudniem ubiegłego roku i jak się okazało aż 79,1% z nich miała nadwagę albo była otyła. Co więcej, naukowcy odkryli, że osoby z BMI pomiędzy 23 a 25 (czyli w górnej granicy zdrowej normy), są najmniej narażone na hospitalizację albo śmierć z powodu choroby wywołanej koronawirusem. Badacze wskazują jednak również na duże niebezpieczeństwo w przypadku niedowagi, bo przy BMI ok. 15 nasze ryzyko hospitalizacji jest o 20% wyższe niż u osób ze zdrową wagą. W związku z tym CDC apeluje: - Potrzeba kontynuacji strategii zapewniającej dostęp do odpowiedniego odżywiania i fizycznej aktywność, które promują zdrowe BMI.

Przy okazji warto też wskazać na raport World Obesity Federation, który został opublikowany w marcu i dotyczy śmiertelności Covid-19 w 160 krajach. Wynika z niego, że we wszystkich krajach, gdzie ponad 50% populacji zostało sklasyfikowane jako z nadwagę, śmiertelność jest dużo wyższa… 10 razy wyższa. I choć wnioski te są mocno generalizujące, to jednocześnie uderzające i zmuszające do myślenia. - Byliśmy zszokowani widząc tak silną korelację między nadwagą u obywateli a śmiertelnością z powodu Covid-19. Są bogate kraje z niskim poziomem nadwagi, jak Japonia i Korea Południowa, i mają niską śmiertelność.

Są też kraje biedne, jak Południowa Afryka i Brazylia, gdzie nadwaga dotyka ponad połowy społeczeństwa, i tam śmiertelność z powodu Covid-19 jest wysoka. Wiemy już, że nadwaga populacji to następna pandemia czekająca na wybuch - tłumaczy jeden z autorów raportu, Tim Lobstein. Związek ten jest tak silny również w 29 amerykańskich stanach, w związku z czym zdecydowano tam, że osoby z BMI powyżej 30 zostają przesunięte na początek kolejki szczepień! Wygląda więc na to, że dostaliśmy właśnie kolejną motywację, żeby nie dokładać sobie pandemicznych kilogramów, a raczej zdrowo je zgubić.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas