Powstał lek na szybką regenerację narządów

Wyobrażacie sobie świat, w którym ludzie wracają do zdrowia, po poważnych urazach, w ciągu zaledwie kilku godzin? Takie wizje są nam dobrze znane z filmów sci-fi, ale właśnie fikcja stała się rzeczywistością.

Powstał lek na szybką regenerację narządów
Powstał lek na szybką regenerację narządówGeekweek - import

Otóż zespół naukowców z Case Western University w Cleveland, opracował lek, który bardzo szybo regeneruje tkanki wątroby, szpiku kostnego i okrężnicy, czyli kluczowych narządów potrzebnych do normalnego życia człowieka.

Niestety, póki co specyfik działa tylko na myszy, gdyż na nich został przetestowany, ale naukowcy już zapowiadają, że jego działanie będzie identyczne w przypadku człowieka.

Cudowny lek, który może odmienić życie ludzi, którzy doświadczyli poważnych urazów, został określony roboczo jako SW033291. Wpływa on na mysi hormon zwany prostaglandyną E2 (PGE2).

Prostaglandyna jest związkiem od dawna znanym naukowcom i odgrywa znaczącą rolę w procesie gojenia się ran. Tak więc specyfik stymuluje namnażanie się komórek macierzystych, odpowiedzialnych za regenerację uszkodzonych tkanek. W ludzkim ciele znajduje się odpowiednik zwany enzymem 15-PGDH, który właśnie redukuje ilości PGE2.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie wyniki przyniesie zablokowanie działania tej substancji i utrzymanie wysokich poziomów prostaglandyny E2. Podczas testów, przeszczepiono myszom szpik kostny i podano SW033291, który przyspieszył skrócił czas regeneracji o aż 6 dni.

Jakby tego było mało, niektóre gryzonie silnie napromieniowano i, co ciekawe, te, którym wcześniej zaaplikowano specyfik, przeżyły naświetlanie, natomiast pozostałe poniosły szybką śmierć.

W eksperymentach sprawdzono także regenerację wątroby oraz jelit. Testy dowiodły, że następuje ona dwa razy szybciej niż normalnie ma to miejsce. Specjaliści nie odnotowali żadnych skutków ubocznych wynikających z podania zbyt dużej dawki SW033291.

Naukowcy chcą teraz przetestować nowy specyfik na osobach mających przejść operację wątroby, przeszczep szpiku kostnego, bądź cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Zanim to jednak nastąpi, na pierwszy ogień pójdą szympansy, gdyż pod względem genetycznym są najbardziej zbliżone do człowieka.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, ludzie wejdą w posiadanie leków, które uczynią z nich nadludzi, zdolnych do szybkiej regeneracji swojego organizmu.

Źródło: GeekWeek.pl/Case Western University / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas