Skrajne zmęczenie przy COVID-19 to fakt. Zmiany widać w mózgu
Nowe badanie sugeruje, że skrajne zmęczenie psychiczne i fizyczne, jakiego doświadcza wielu pacjentów z tzw. długim COVID-19, można zaobserwować w ośrodkowym układzie nerwowym.
Skrajne zmęczenie psychiczne i fizyczne jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów długiego COVID-19 i jednocześnie jednym z najbardziej osłabiających oraz utrudniających powrót do normalnego funkcjonowania. A nowe badanie, z którym możemy zapoznać się na łamach Psychiatry Research sugeruje, że w jego diagnozie nie trzeba wcale polegać na samoocenie pacjenta, bo widać je w ośrodkowym układzie nerwowym.
Skany mózgów 127 pacjentów cierpiących na długi COVID potwierdzają, że u osób doświadczających tego objawu choroby, niektóre części mózgu komunikują się ze sobą w nieco inny sposób. Dotyczy to takich obszarów jak płat czołowy, płat skroniowy oraz móżdżek i chociaż nie jest jeszcze jasne, jak długo te zmiany mogą się utrzymywać, wzorzec ten może pomóc w identyfikacji osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem.
W badaniu prowadzonym przez neuropsycholog Marię Diez-Cirarda ok. 74 proc. uczestników stanowiły kobiety, a większość chorowała na COVID-19 tylko raz. Około 87 proc. zgłaszało objawy ogólnego zmęczenia, w tym fizycznego lub psychicznego, a 86 proc. doświadczało problemów poznawczych, jak problemy z pamięcią, uwagą lub przetwarzaniem informacji.