Sparaliżowane myszy stają na nogi w 4 tygodnie. Czy metoda zadziała u ludzi?
Nową metodę regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego opisują badacze w naukowym periodyku “Science". Sparaliżowanym myszom przywróciła sprawność w miesiąc.
Jeśli badania na myszach zostaną potwierdzone w badaniach na ludziach, może oznaczać to przełom w leczeniu urazów kręgosłupa, w których przerwany zostaje rdzeń nerwowy. Takie wypadki kończą się paraliżem, bo uszkodzone nerwy mają bardzo ograniczone mechanizmy naprawy. Sprawność odzyskuje zaledwie 3 na 100 pacjentów po takim urazie.
Naukowcom z amerykańskiego Northwestern University udało się sparaliżowane myszy postawić na nogi w ciągu czterech tygodni. Wystarczył do tego jeden zastrzyk podany w miejscu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Nanocząsteczki, które cofną paraliż po urazie
Kluczem są cząsteczki organicznych polimerów, które tworzą mikroskopijne nici. Takie nici służą w macierzy pozakomórkowej jako rusztowanie - albo autostrada. Porusza się po nich ponad 100 tysięcy innych związków. To uruchamia procesy naprawy komórek nerwowych, które zwykle nie zachodzą lub dzieje się to bardzo powoli.
Ich podanie w miejscu uszkodzenia pozwoliło na regenerację neuronów, które zaczęły tworzyć nowe połączenia - aksony. Uszkodzone neurony zaczęły też odtwarzać otoczki mielinowe, bez których nie mogą poprawnie funkcjonować.
Podanie takich cząstek ograniczyło też proces bliznowacenia, który utrudnia lub uniemożliwia regenerację tkanek po urazach. Tworzyły się nowe naczynia krwionośne, które do miejsca uszkodzenia dostarczały tlen i składniki odżywcze.
Wszystko to sprawiło, że po podaniu specyfiku przeżyło więcej neuronów ruchowych. Po urazie rdzeń kręgowy odzyskał swoją funkcję, a myszy - sprawność. Nanocząstki są biodegradowalne i bez śladu rozkładają się w ciągu 12 tygodni.
O badaniach doniósł naukowy tygodnik “Science". Naukowcy chcą teraz uzyskać zgodę na badania kliniczne tej metody u ludzi. Nie wiadomo, czy pomogłaby osobom po latach od urazu. Mogłaby jednak zapobiegać paraliżowi, gdy nanocząsteczki podane byłyby wkrótce po urazie.