Tak niesamowicie wygląda na filmie rozprzestrzenianie się wirusa HIV [FILM]
Medycyna rozwija się w niesłychanym tempie. Jak wieści WHO, do roku 2050 ludzkość ma pokonać większość dręczących nas najgroźniejszych chorób, w tym również te, które doprowadzą w przyszłości do pandemii.
To niesamowite, czego dokonali francuscy naukowcy. Mówimy tu o wielkim przełomie w walce z jedną z najgroźniejszych chorób świata. Udało się im uwiecznić na filmie moment, w którym cząsteczki wirusa HIV „strzelają” białkami, aby zarazić inne komórki i jak najszybciej skutecznie rozprzestrzenić się po całym organizmie człowieka.
Chociaż wszyscy wiemy, w jaki sposób możemy zarazić się tym potwornym w skutkach wirusem, to jednak do tej pory nie mogliśmy tego zobaczyć pod mikroskopem. Dzięki naukowcom z Institutu Cochins w Paryżu, pierwszy raz w historii udało się zarejestrować ten moment.
Widoczne na filmie zielone „kuleczki” to cząsteczki wirusa, tymczasem duża zielona kulka to zarażony wirusem HIV limfocyt T, odpowiedzialny za komórkową odpowiedź odpornościową. W pewnym momencie komórki wirusa HIV wystrzeliwują wewnątrz śluzówki cewki moczowej z limfocytu T i „zarażają” komórki nabłonka zrekonstruowanej tkanki śluzowej. Dochodzi do ich połączenia, a limfocyt T powtarza ten proces bez przerwy, osłabiając organizm człowieka.
Co ciekawe, komórka nabłonka nie staje się przez to zainfekowana. Wirus wykorzystuje ją do przemieszczenia się. Gdy już pokona warstwę nabłonka, jest przez 20 dni powielany przez makrofagi i rozprzestrzeniany dalej. Później makrofagi już go nie powielają, ale go wciąż przechowują. Co ciekawe, podobny mechanizm występuję przy infekcji wirusem SARS-COV-2, który odpowiada za aktualną pandemię.
Naukowców zaskoczyło, że zainfekowane limfocyty T zachowują się tak, jakby celowały w komórki nabłonka, nad którymi znajdowały się makrofagi. Wówczas tworzy się synapsa. To sugeruje, że między nimi zachodzi jakaś interakcja.
I teraz cały szkopuł w tym, aby stworzyć szczepionkę, która będzie aktywna już na poziomie błony śluzowej i uniemożliwi wirusowi przedostanie się przez nią, a makrofagom utworzenie jego zapasów. Naukowcy już odnieśli spory sukces, gdyż właśnie z pomocą powyższego filmu wiedzą już, jak zabić wirus, ale teraz muszą opracować skuteczną metodę oczyszczenia jego rezerwuarów w komórkach. Trzymajmy kciuki za to, żeby ostatecznie udało się stworzyć lekarstwo, które pozwoli uwolnić ludzkość od wirusa HIV.
Źródło: GeekWeek.pl/Institut Cochins / Fot. Institutu Cochins