Testują detektor komórek raka mózgu. "To przełom w medycynie"
Naukowcy przygotowują się do pierwszych prób klinicznych nowego urządzenia zaprojektowanego do transformacji leczenia chirurgicznego nowotworów mózgu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mamy mieć do czynienia z "przełomem w medycynie", który pozwoli na pewne i precyzyjne usuwanie chorobowych zmian bez ryzyka uszkodzenia zdrowej tkanki.
Grafen został wynaleziony 20 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, Andre Geima i Konstantina Novoselova, którzy w 2010 roku zdobyli za swoje badania Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Od tego czasu badacze różnych specjalizacji pracowali nad wykorzystaniem wyjątkowych właściwości przewodzących grafenu, aby opracować nowe czujniki elektryczne i magnetyczne oraz inne urządzenia.
Jedno z nich jest właśnie zapowiadane jako przełom w medycynie, a mowa chipie mózgowym wielkości znaczka pocztowego, który potrafi lokalizować komórki nowotworowe w mózgu. Został on zaprojektowany i stworzony przez międzynarodowy zespół naukowców, aby umożliwić monitorowanie impulsów elektrycznych komórek na częstotliwościach, które dotychczas były niewykrywalne.
Jego pierwszym zastosowaniem będzie odróżnianie komórek nowotworowych od zdrowych komórek, co pozwoli na precyzyjne kierowanie operacją nowotworów mózgu. Zespół badawczy stojący za urządzeniem wierzy jednak, że pomoże ono również w badaniu wielu innych schorzeń, jak udary mózgu i epilepsja, umożliwiając lepsze zrozumienie, w jaki sposób sygnały elektryczne są przekazywane przez zdrowe komórki w porównaniu do tych dotkniętych stanami patologicznymi.