Twierdzą, że wyleczyli z cukrzycy komórkami macierzystymi. To pierwszy taki przypadek

Naukowcy z Chin twierdzą, że po raz pierwszy udało im się wyleczyć cukrzycę. 59-letni pacjent, który otrzymał w 2021 r. pionierski przeszczep komórek, od 2022 r. nie zażywa leków i czuje się świetnie.

Czy to możliwe by niebawem całkowicie wyeliminować cukrzycę? Tak!
Czy to możliwe by niebawem całkowicie wyeliminować cukrzycę? Tak!123RF/PICSEL

Do tej pory nikt nie został "wyleczony" z cukrzycy, ale lekarze wymyślili, jak doprowadzić do remisji choroby. Wymaga to jednak od pacjentów utrzymywania rygorystycznej diety i programu ćwiczeń fizycznych, aby zapobiec nawrotom problemów z poziomem cukru we krwi. Nowe informacje płynące z Chin sugerują jednak, że możliwe jest przywrócenie zdolności organizmu do naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi bez konieczności zmiany stylu życia pacjenta.

Badacze poinformowali, że za pomocą komórek macierzystych, czyli komórek posiadających jednocześnie dwie zdolności, tj. potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów oraz różnicowania się w komórki innych typów, które w odpowiednich warunkach mogą więc przekształcić się w tkankę mózgową, mięśniową, nerkową, a nawet trzustkową, wyleczyli pacjenta z cukrzycy.

Cukrzyca zagrażała jego życiu, teraz jest zdrowy

A mowa o 59-latku, który od 25 lat chorował na cukrzycę typu 2. Jego stan był bardzo poważny, lekarze uznali, że jest obciążony wysokim ryzykiem śmiertelnych powikłań i wymagał codziennych wielokrotnych zastrzyków insuliny, aby zapobiec zapadnięciu w śpiączkę cukrzycową. Po podaniu specjalnego "koktajlu chemicznego, aby przekształcić komórki macierzyste pacjenta w komórki trzustki, które wytwarzają insulinę", odzyskał jednak zdrowie i od wielu miesięcy nie przyjmuje insuliny. 

Przypomnijmy, że u chorych na cukrzycę trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby regulować poziom cukru we krwi. Za dużo lub za mało cukru we krwi może powodować uszkodzenie nerwów, uszkodzenie nerek, choroby serca i inne. Naukowcy sugerują jednak, że po wszczepieniu wyhodowanych w laboratorium komórek, które mogą wytwarzać insulinę, pacjent mógł ponownie rozpocząć produkcję własnej insuliny.

Myślę, że to badanie podkreśla ważny postęp w dziedzinie terapii komórkowej cukrzycy
powiedział South China Morning prof. Timothy Kieffer z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, który nie brał udziału w badaniach.

Kolejni pacjenci czekają

Choć odkrycie to jest zachęcające, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, zanim będzie można je zatwierdzić do masowego stosowania. Naukowcy muszą teraz przetestować swoją terapię na większej liczbie pacjentów, a do tego uprościć i przyspieszyć proces przekształcania komórek macierzystych w komórki trzustkowe, a także zadbać o obniżenie jego obecnie wysokiego kosztu.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas