Wystarczy jeden zastrzyk, żeby zapomnieć o alergii pokarmowej na długie tygodnie
Czyżby osoby cierpiące z powodu alergii pokarmowych w końcu doczekały się skutecznej terapii? Nowe odkrycie badaczy daje na to nadzieję, a przynajmniej osobom uczulonym na orzechy.
Uczulenie na orzechy jest jednym z najpowszechniej występujących i jednocześnie potrafiących dawać najsilniejsze reakcje alergiczne (u niektórych osób zagrażające życiu!), a co więcej niezwykle trudno uniknąć kontaktu z tymi alergenami, bo zanieczyszczona nimi jest duża część żywności (wystarczy spojrzeć na etykiety przeróżnych produktów i często znajdujący się tam napis: Może zawierać orzechy). Dlatego też naukowcy od lat próbują znaleźć wygodne i skuteczne rozwiązanie dla osób uczulonych, a najnowsze z nich zapowiada się naprawdę obiecująco.
A mowa o zastrzyku, który pozwala na kilka tygodni zapomnieć o pokarmowej alergii na orzechy - co ciekawe, etokimab, bo taką nosi nazwę, jest obecnie testowany klinicznie pod kątem leczenia różnego pochodzenia wyprysków skórnych. Jak się jednak okazało, jego działanie w tym zakresie jest gorsze niż placebo, bo kompletnie nie radzi sobie z ograniczaniem symptomów problemów skórnych. Znając mechanizm jego działania, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili jednak dać mu szansę w zakresie alergii na orzechy i najprawdopodobniej był to strzał w dziesiątkę.
Badacze zebrali grupę 20 uczulonych osób, następnie 15 z nim podano pojedynczy zastrzyk z etokimab, a pozostałej 5 placebo (grupa kontrolna). 15 dni po zastrzyku każda z osób dostała niewielką ilość białka orzechów, porównywalną do zjedzenia jednego orzecha (pod ścisłą medyczną kontrolą) - 15 osób po zastrzyku z etokimabu nie miało żadnej reakcji alergicznej, a 5 osób z grupy placebo natychmiast zareagowało alergicznie. Po 45 dniach badanie powtórzono, a jego rezultat był dokładnie taki sam, co oznacza, że lek działa długie tygodnie.
Oczywiście badania przeprowadzono na małej grupie testowej, a do tego podawano jej minimalną ilość alergenu, ale pozytywne efekty pozwalają myśleć o testach na zdecydowanie większą skalę. Szczególnie że pacjenci faktycznie nie mieli reakcji alergicznej, a forma zastrzyku co kilka tygodni byłaby dla nich niezwykle wygodna, a do tego etokimab nie wywołał żadnych skutków ubocznych. Co więcej, naukowcy są zdania, że jest duża szansa na wykorzystanie leku również w przypadku innych alergii pokarmowych: - Ciągle jesteśmy w fazie eksperymentalnej, ale mamy nadzieję, że testy tego rozwiązania nie będą dotyczyły jednej alergii pokarmowej, ale również wielu innych - dodaje jeden z badaczy, Kari Nadeau.
Źródło: GeekWeek.pl/