Za kilka dni ruszy historyczny projekt stworzenia Genomicznej Mapy Polski

Dzięki zsekwencjonowaniu genomów Polaków dowiemy się wiele ciekawych rzeczy na temat naszego pochodzenia, a służba zdrowia będzie mogła skuteczniej walczyć z groźnymi chorobami.

Za kilka dni ruszy historyczny projekt stworzenia Genomicznej Mapy Polski
Za kilka dni ruszy historyczny projekt stworzenia Genomicznej Mapy PolskiGeekweek - import

W projekcie ma wziąć udział 5 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Od każdego z nich zostanie pobrana krew i wymaz z jamy ustnej, a następnie zostaną one poddane analizie. Na tej podstawie zostanie zbudowana pierwsza w historii tak dokładna Genomiczna Mapy Polski, która ujawni choroby Polaków i ich predyspozycje genetyczne.

Służba zdrowia i koncerny farmaceutyczne będą miały ułatwioną drogę do stworzenia nowej generacji, o wiele skuteczniejszych lekarstw i terapii, które pozwolą znacznie polepszyć jakość naszego życia i szybciej walczyć z chorobami. Każdy człowiek inaczej toleruje poszczególne leki i ich dawki. Teraz specyfiki będą mogły być dobierane indywidualnie. Za cały projekt odpowiedzialny jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Poznańska i spółki Centrum Badań DNA.

Niedawno tak mapa powstała na Islandii. W badaniach wzięli udział wszyscy mieszkańcy wyspy. Dzięki temu każdy może sprawdzić na specjalnej stronie w Internecie szczegóły dotyczące swojego pochodzenia, pokrewieństwa z innymi obywatelami oraz zdobyć cenne informacje na temat rodzinnych chorób genetycznych, np. w kontekście planowanego potomstwa.

Za kilka dni ruszy historyczny projekt stworzenia Genomiczna Mapy Polski. Fot. Pexels.

Dane Genomicznej Mapy Polski mają być za darmo udostępnione uczelniom z całego świata i za opłatą startup-om oraz koncernom farmaceutycznym, które będą mogły przygotować lepsze leki oraz oprogramowanie oparte na technologiach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, służące do wczesnego wykrywania najgroźniejszych chorób i personalizacji całego procesu pod każdego pacjenta.

W projekcie wezmą udział zdrowi Polacy w wieku od 25 do 55 lat, bez obciążeń genetycznych oraz po 200 przedstawicieli mniejszości etnicznych, m.in. górali, Kaszubów, Ślązaków i mniejszości żydowskiej. Eksperci zaznaczają, że Polska jest bardzo zróżnicowaną genetycznie populacją, dlatego tak ważne jest zgłębienie tajemnicy naszych genomów.

Genom to materiał genetyczny, który znajduje się w pojedynczej ludzkiej komórce, jest zakodowany w cząsteczkach DNA. Składa się z około 35 tysięcy genów, 3 miliardów par zasad i jest pełnym zestawem instrukcji genetycznych organizmu.

Źródło: GeekWeek.pl/PAP / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas